Jak zlepšit vaši finanční gramotnost ?

finanční gramotnost

Co je to finanční gramotnost ?

Finanční gramotnost znamená schopnost spravovat vaše rodinné, či osobní finance. Finanční gramotnost v ČR je stále velmi podprůměrná v porovnání s ostatními státy. Hůře než my jsou na tom pouze Slováci a Mexičané.

Mnoho čechů má ovšem velké finanční sebevědomí a myslí si, že vědí přesně jak s financemi pracovat a dělají to nejlépe jak je možné, ovšem mnohdy to tak není. Pokud vás zajímá jak tuto dovednost získat a výrazně vylepšit pak tento článek je pro vás jak dělaný. Dozvíte se základni důležité aspekty správy vašich financí a pár rad jak snížit náklady.

Pouze necelých 50% čechů si dokázalo správně spočítat úrok – Dle průzkumu ING Pojišťovny

Financou jsou potřeba, aneb bez peněz to opravdu nejde

finanční gramotnostPeníze nejsou všechno, ale bohužel bez nic se v dnešní informační době dá jen stěží přežít. Jak se říká, peníze by nebyly důležité, kdyby je po vás každý nechtěl. V dnešní době jsou průměrné minimální náklady na život jednoho člověka okolo 10 000 Kč za měsíc.

Každý má jinou startovací pozici, velmi záleží na vašem zaměstnání a životní situaci. Nic není špatně, z každé pozice se dá slušně zastabilizovat příjem a finanční toky tak aby hrály ve váš prospěch.

Jak vést finančně zdravý životní styl ?

V základu jde o to aby jste měli vaše příjmy i výdaje pod kontrolou. Jednoduše řečeno, mít větší příjmy než jsou vaše výdaje. Pokud tomu tak není je třeba provést několik základních kroků aby se tento základní bod napravil.

Máte nižší příjmy než výdaje ?

Pokud jste v situaci, že žijete tzv. od výplaty k výplatě, nebo vaše výdaje jsou vyšší než příjmy, je důležité se z tohoto co nejrychleji dostat. Jak na to ?

  • Zaznámenávejte si veškeré vaše příjmy i výdaje a počítejte tak každou vaši korunu po dobu minimálně 2 – 3 měsíců. Můžete využít mobilní aplikace na zaznamenávání vašich příjmů a výdajů zvanou Spendee, nebo Money Pro.
  • Snažte se dočasně odstranit ty nejméně důležité výdaje, případně snížit co to jde. Například výdaje za alkohol, drahé potraviny, restaurace, cigarety apod..
  • Zkuste jít také cestou zvýšení vašeho příjmu, ať už požádání o zvýšení mzdy, či různé formy brigády.

Máte vyšší příjmy než výdaje ?

V tom případě žijete relativně zdravý finanční styl. Nicméně je třeba podotknout několik tipů, které by vám mohly pomoct.

  • Odkládejte si každý měsíc peníze na spořící účet
  • Vytvořte si rezervu minimálně v hodnotě 3 měsíční mzdy.
  • Plánujte výdaje do předu a případně odkládejte menší částky, stabilizujete tak velké jednorázové výdaje.

Základní pojmy finanční gramotnosti

Jelikož chceme celou problematiku udělat co nejjednodušší na pochopení, rozhodli jsme se uvést jako základní pojmy finanční gramotnosti tyto dvě slova. Aktivum a Pasivum.

Mnohdy pro zlepšení finanční situace stačí využít selský rozum a pravidlo 1+1=2, aneb v jednoduchosti je síla.

  • Aktivum – Jsou věci a činnosti, které vám generují peníze. (Zaměstnání, investice, atd..)
  • Pasivum – Jsou věci a činnosti, které vám naopak peníze berou. (Auto, Hypotéka, Telefon, atd..)

Je důležité se především zaměřit na budování Aktiv, investování a kupování aktiv není nikdy špatné rozhodnutí. Také se zaměřte na snižování a redukci Pasiv, aneb věcí, které vám berou peníze z vašich kapes.

Tipy na závěr jak zlepšit vaši finanční situaci min. o 10 – 20 % ?

Zajímavé video na téma finanční gramotnosti naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *