Proč je někdy lepší půjčka než spoření? Protože někdy nese vyšší užitek právě půjčka!

0
584

Ne, rozhodně to není nesmysl. Kdykoliv se rozhodujeme o tom, že si něco koupíme nebo že na něco začneme šetřit, řídíme jen a pouze naším užitkem. Asi si nebudeme kupovat motyku, když bydlíme v bytě a nemáme ani kousek zahrádky, dokonce ani v truhlíku na balkoně. Ale koupíme si reprosoustavu, pokud si rádi užíváme kvalitní muziku. A úplně stejně je to se šetřením a půjčkami.

Obsah článku

Je vůbec možné, aby z půjčky byl užitek?

Je to možné. A je to dokonce i nutné! Půjčku, i když je to třeba jen rychlá půjčka, si musíme brát pouze tehdy, když z ní pro nás vyplyne užitek. A jak toho docílit? Celkem snadno:

Vždy si musíme na misky vah dát dvě situace. Na první misku položíme situaci, kdy si vezmeme půjčku. Takže si hned koupíme tu věc, po které toužíme nebo kterou potřebujeme. A koupenou věc si budeme hned užívat.

V této situaci máme jednak užitek z koupené věci, jednak újmu ze splátek půjčky, protože půjčka málokdy bývá zdarma (i když, dá se najít i půjčka zdarma, většinou do 9 tisíc korun – stačí kliknout na srovnání půjček a jistě nějakou objevíte).

Co na druhou misku vah?

K porovnání dejte na druhou misku vah opačnou situaci, kdy si půjčku nevezmete a onu kýženou věc si prostě nekoupíte.  Budete na ni totiž nejdříve šetřit. Na jedné straně budete mít sice užitek z peněz, které jste neutratili a které ani nebudete muset vydávat na splátky a poplatky za půjčku.

Ale na straně druhé tu bude i újma z toho, že kýženou věc nemáte a nemůžete ji tudíž hned používat. Našetříte na ni třeba až za rok, za dva, za tři, za dvacet let.

Rozhodnutí nebývá lehké, někdy je však jednoznačné

Jakmile si proti sobě postavíte obě výše popsané situace na obou miskách vah, měl by vám z nich hned vyjít jasný výsledek. Buď jasně převládá užitek z věci, kterou chcete či potřebujete, anebo nejde o zase tak úžasnou věc a ještě nějaký čas se bez ní obejdete. Raději si na ni postupně našetříte, abyste nemuseli kvůli půjčce platit víc, než ona věc stojí (pokud tedy nejde například koupit na splátky bez navýšení).

Jakmile zůstanou misky vah téměř vyrovnané, nebývá snadné se rozhodnout. Zde se dá poradit vlastně jen jedno: pokud nejde o tolik důležitou věc, aby svým užitkem převýšila zvýšené náklady na splácení půjčky, rozhodně si na ni raději našetřete. Typicky jde třeba o nový smartphone, když starý funguje ještě dobře. Nebo třeba o dovolenou u moře.

A na co se vždy vyplatí si půjčit?

Na to, bez čeho se nelze obejít. Třeba nová lednice, pokud stará vypověděla službu. Auto, jestliže s ním potřebujete jezdit do práce. Dále sem patří věci, které vám pomohou v podnikání, či třeba půjčka na zaplacení pokuty nebo nedoplatku, díky kterým odvrátíte vznik mnohem horší situace.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno