Jak funguje expanzní nádoba v souvislosti s ohřevem vody?

Co je důležité vědět, pokud řešíte využití expanzní nádoby? K čemu vůbec expanzní nádoba slouží a s čím ji lze propojit? Získejte odpovědi na základní otázky a pronikněte hlouběji do světa vytápění a ohřevu vody.

Obsah článku

Co je to expanzní nádoba

Expanzní nádoba je nádrž, která může být umístěna na dvou místech. Buď ji naleznete na vratném potrubí nebo na přívodu mezi kotlem a čerpadlem. Při vytápění totiž vzniká tlak, který je sice z velké části potřebný, ale pokud by byl až příliš velký, poškodil by soustavu. Expanzní nádoba však zachycuje všechen přebytečný tlak, který vzniká takzvanou roztažností kapaliny. Tlak v expanzní nádobě by pak měl odpovídat +- 1,5 baru – záleží však na konkrétním typu nádoby.

Expanzní nádoby jsou vyrobeny z pevného materiálu, aby udržely potřebný tlak. Vždy se musí jednat o kvalitní ocel, která je opatřena antikorozní povrchovou úpravou!

Druhy expanzních nádob

  • S membránou
  • S vakem
  • S vakem a napojením na kompresor
  • Automaty

Optimální tlak v nádobě

Pokud je tlak v expanzní nádobě příliš vysoký, poradí si s tím zařízení samo – pomocí pojistného ventilu. Ten upustí přebytečnou vodu a tlak se zase vyrovná do optimálních hodnot. Existuje však i opačný extrém – příliš nízký tlak. V takovém případě neustále pracuje čerpadlo (na trhu existuje například cirkulační čerpadlo Grundfos nebo cirkulační čerpadlo Wilo), které se opotřebovává a je nutné do expanzní nádoby ten správný tlak zase dostat.

Podle návodu najděte ventil, sejměte plastovou krytku a přiložte měřák přímo k němu. Pokud je opravdu tlak nižší než 1,5 baru (záleží, jaký optimální tlak uvádí výrobce), doplňte tlak pomocí ruční pumpičky nebo kompresoru. Výsledek samozřejmě opět zkontrolujte barometrem.

Účely a možnosti připojení

Expanzní nádoby jsou vhodné jak pro vodárenské, tak pro topenářské účely. S tím souvisí i možnosti propojení. Expanzní nádobu připojíte jak k TUV čerpadlu, ale i k vodním soustavám, jejichž součástí jsou ohřívače vody.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *