Jak funguje expanzní nádoba v souvislosti s ohřevem vody?

Co je důležité vědět, pokud řešíte využití expanzní nádoby? K čemu vůbec expanzní nádoba slouží a s čím ji lze propojit? Získejte odpovědi na základní otázky a pronikněte hlouběji do světa vytápění a ohřevu vody.

Co je to expanzní nádoba

Expanzní nádoba je nádrž, která může být umístěna na dvou místech. Buď ji naleznete na vratném potrubí nebo na přívodu mezi kotlem a čerpadlem. Při vytápění totiž vzniká tlak, který je sice z velké části potřebný, ale pokud by byl až příliš velký, poškodil by soustavu. Expanzní nádoba však zachycuje všechen přebytečný tlak, který vzniká takzvanou roztažností kapaliny. Tlak v expanzní nádobě by pak měl odpovídat +- 1,5 baru – záleží však na konkrétním typu nádoby.

Expanzní nádoby jsou vyrobeny z pevného materiálu, aby udržely potřebný tlak. Vždy se musí jednat o kvalitní ocel, která je opatřena antikorozní povrchovou úpravou!

Druhy expanzních nádob

  • S membránou
  • S vakem
  • S vakem a napojením na kompresor
  • Automaty

Optimální tlak v nádobě

Pokud je tlak v expanzní nádobě příliš vysoký, poradí si s tím zařízení samo – pomocí pojistného ventilu. Ten upustí přebytečnou vodu a tlak se zase vyrovná do optimálních hodnot. Existuje však i opačný extrém – příliš nízký tlak. V takovém případě neustále pracuje čerpadlo (na trhu existuje například cirkulační čerpadlo Grundfos nebo cirkulační čerpadlo Wilo), které se opotřebovává a je nutné do expanzní nádoby ten správný tlak zase dostat.

Podle návodu najděte ventil, sejměte plastovou krytku a přiložte měřák přímo k němu. Pokud je opravdu tlak nižší než 1,5 baru (záleží, jaký optimální tlak uvádí výrobce), doplňte tlak pomocí ruční pumpičky nebo kompresoru. Výsledek samozřejmě opět zkontrolujte barometrem.

Účely a možnosti připojení

Expanzní nádoby jsou vhodné jak pro vodárenské, tak pro topenářské účely. S tím souvisí i možnosti propojení. Expanzní nádobu připojíte jak k TUV čerpadlu, ale i k vodním soustavám, jejichž součástí jsou ohřívače vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *