Jak na měření spotřeby elektřiny

V době, kdy ceny elektřiny prudce stoupají nahoru, začíná zajímat spotřeba energií i osoby, které to dříve nechávalo chladnými. Pomocí jakých způsobů si tedy vytvoříte orientační výpočty spotřeby elektřiny? A jak poznat, že váš spotřebič si bere zbytečně mnoho energie a bylo by lepší vyměnit ho za novější a úspornější model? To se dozvíte v našem článku.

Obsah článku

Výpočet spotřeby elektřiny u žárovek

Hlavně v zimě, kdy je brzy tma, je svícení na denním pořádku. Pokud máte úsporné žárovky, nebývá spotřeba nijak vysoká. Pro výpočet spotřeby elektřiny si připravte příkon energie žárovky a vynásobte dobou svícení. Získáte výsledek spotřeby elektřiny ve watthodinách. Ten si můžete dále převést na kilowatthodiny a spočítat si, kolik za svícení zhruba zaplatíte.

Spotřeba elektřiny u spotřebičů

O něco komplikovanější je výpočet spotřeby u pračky, myčky a dalších spotřebičů. Jestli chcete zjistit, kolik energie budete potřebovat na provedení jednoho pracího cyklu, pomůže vám s výpočtem wattmetr. S jeho pomocí se dozvíte nejenom to, kolik energie daný přístroj spotřeboval, ale při správném nastavení vám přístroj rovnou ukáže cenu za elektřinu. Zjistíte, jak velké jsou náklady na jeden prací cyklus, nebo kolik stojí uvaření čaje. Wattmetr běžně seženete v obchodech s elektronikou.

Úspornější řešení se vyplatí

Moderní LED žárovky, efektivní spotřebiče, nebo třeba i zásuvky s vypínačem, s jejichž pomocí úplně odpojíte například televizi od proudu. Takové drobnosti ve svém součtu mohou znamenat úsporu v řádech stovek až tisíců korun. Na pořízení nových spotřebičů by právě teď mohla být ta správná chvíle. Díky wattmetru a výpočtu na základě údajů uvedených na energetickém štítku se dozvíte, jak velká by daná úspora mohla být. Zvláště se to vyplatí například u lednice či mrazáku, což jsou spotřebiče v nepřetržitém provozu.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *