Okamžik pravdy je za dveřmi. Jak na vyúčtování energií, abyste nezruinovali rodinný rozpočet?

Jarní měsíce sebou přinášejí jednu ne úplně příjemnou záležitost a tou je vyúčtování energií. Možná si právě teď vyčítáte, že jste neměli tolik topit, byť venku řádily holomrazy, a měli jste raději situaci řešit sezením u televize v zimním kabátě. Teď na vás kvůli tomu určitě vybafne ze schránky obálka s nehorázným nedoplatkem. Máme pro vás několik tipů, jak předejít každoročním obavám z nedoplatků a jak situaci řešit, pokud se jim letos nevyhnete.

Správné nastavení záloh je základ

Každý měsíc platíme svému dodavateli energií zálohy. Pokud máte tyto zálohy správně nastavené, měla by celková částka zaplacená za jednotlivé měsíce zhruba odpovídat ročnímu vyúčtování. Případný rozdíl by neměl překročit výši jedné zálohy.

Výši zálohy vám zpravidla navrhuje dodavatel, který vychází ze spotřeby a z vyúčtování za předchozí období. Pokud se tedy jako tříčlenná rodina přestěhujete do bytu, kde předtím žil workoholický podnikatel, který většinu času trávil v práci, zkontrolujte si výši záloh, aby vás při vyúčtování nečekalo nepříjemné překvapení.

S rozdílem při vyúčtování počítejte také, pokud si například pořídíte v parném létu do domu klimatizaci nebo si naopak v tuhé zimě (podobné té letošní) musíte hodně přitápět. Přeplatek vás může potkat, pokud si například pořídíte nový úspornější kotel, zateplíte dům nebo přejdete z dražší elektřiny na levnější plyn.

TIP: Výši záloh si můžete změnit kdykoliv v průběhu roku, pokud si ale nejste správnou výší jistí a víte, že se v daném zúčtovacím období oproti předchozímu v odběru energií něco změnilo, připravte se na to a při obavách z nedoplatku si už s předstihem vytvářejte rezervu. Zálohy zase zbytečně nesnižujte, pokud vás sice potká přeplatek, ale vy jste byli několik měsíců pracovně v zahraničí anebo ten rok byla opravdu mimořádně mírná zima.

Co s vysokým nedoplatkem?

Pokud se vám ale přesto stane, že vám do schránky přistane vyúčtování s nedoplatkem, na který nebudete mít finance, v žádném případě nehrajte „mrtvého brouka“ a s dodavatelem začněte komunikovat. Vyhnete se tak dalším nákladům v případě, že vám společnost bude zasílat upomínky. Jako pro každého jiného dodavatele jste i zde cenný klient a společnost tak určitě projeví snahu s vámi situaci řešit.

Je dobré mít jako rezervu na účtu alespoň dva až tři měsíční platy, pokud ovšem nedokážete nedoplatek pokrýt z rodinného rozpočtu nebo nemáte bohatého strýčka, který dluh zaplatí, může být řešením třeba půjčka u finanční společnosti. „Na nečekané výdaje je ideální mít finanční rezervu v podobě tzv. revolvingového úvěru, který umožňuje peníze okamžitě čerpat a také je následně kdykoliv splatit, třeba během několika následujících výplat. I v tomto případě nicméně věnujte maximální pozornost výběru poskytovatele úvěru, zajímejte se hlavně o transparentnost podmínek a kvalitní zákaznický servis,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.

TIP: Pokud jste si jistí, že nedoplatek nemohl vzniknout nebo je výše nedoplatku extrémně vysoká a vy víte, že v odběru energií v průběhu roku nedošlo k výrazným změnám, můžete vyúčtování u společnosti reklamovat. K chybě mohlo skutečně dojít, například při odečtech. Ale pozor! Tím vám nezaniká povinnost zaplatit fakturu. Pokud dodavatel vaši reklamaci uzná, částku vám zpětně vrátí.

Nebojte se změny

Pokud vám služby vašeho dodavatele nevyhovují, nebojte se poohlédnout po jiných možnostech. Sami si můžete zmapovat situaci na trhu pomocí srovnávačů energií, jako je například Ušetřeno.cz a další. V dnešní době lze navíc dodavatele změnit, aniž byste opustili pohodlí vašeho domova. Kromě návštěvy klientského centra dodavatele např. prostřednictvím internetu, telefonicky nebo vás navštíví zástupce osobně doma. Nemusíte se obávat ani výměny plynoměrů či elektroměrů.

I zde ovšem platí, abyste si důkladně přečetli smlouvu a obchodní podmínky, ať nejste překvapeni různými aktivačními či deaktivačními poplatky, které by měly být zdarma, nebo zbytečně vysokými poplatky za doplňkové služby.

TIP: Většina dodavatelů nabízí uzavření smlouvy na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud je vaši prioritou možnost kdykoliv od smlouvy odstoupit, volte smlouvu na dobu neurčitou. Smlouvu na dobu určitou zase volte v případě, že chcete získat opravdu výhodné ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *