Řítí se na nás Černý pátek

 

Black Friday neboli Černý pátek je slevová akce, která se tradičně koná i v tuzemských obchodech. Její název odkazuje na rok 1929, kdy na svět dopadla hluboká hospodářská krize. K nám přišel Black Friday z USA a Kanady, zde má pro obchodníky poměrně silný význam.

Co je Black Friday

V obchodech probíhá vždy na podzim, přestože například Alza má vlastní Black Fridays několikrát do roka. Nejinak tomu bude i letos. Zvláště výhodné je tak počkat si přesně na tento den při nakupování vánočních dárků. Nákupní horečka v tomto roce odstartuje konkrétně 23. listopadu a týkat se bude jak celé řady kamenných obchodů, tak i těch internetových.

Pro nákup se slevou budete mít na výběr z velmi pestrého výběru zboží – od oblečení a kosmetiky přes hračky nebo potřeby pro domácnost. Řada vyjde ale i na méně tradiční segment. Kdo nechce být po Vánocích nemile překvapen následky nadměrného hodování, určitě by měl využít například slevy na Ketodiet.cz.

Je nicméně potřeba počítat s tím, že u nás někteří obchodníci slevy využívají stále spíše jako marketingový nástroj. Reálná úspora pro zákazníka je malá, proto bychom měli samozřejmě před každým nákupem nejprve důkladně počítat a zjistit si cenu původní.

Jak to bude s Black Friday 2018

Není se čemu divit, že provozovatelé spatřují v Černém pátku velký obchodní a marketingový potenciál. Původem zahraniční událost se velmi úspěšně etablovala i v tuzemsku. Přestože poprvé se konala teprve v roce 2011, Češi si ji oblíbili a zájem každým rokem vzrůstá. Za posledních pět let dokonce na dvojnásobek, jak vyplývá ze statistik, které dal dohromady tým okolo internetového vyhledávače Google.

Dá se předpokládat, že nejinak tomu bude i letos a Black Friday 2018 opět přinese tuzemským obchodníkům rekordní tržby. A to zejména těm, kteří provozují e-shop, neboť převaha spotřebitelů, kteří plánují nakupovat výhradně na internetu, je očividná. Jde o 34 %, zatímco výlučně do kamenných obchodů hodlá zavítat pouze 15 %.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *