4 pravidla, která vám pomohou minimalizovat riziko spojené s půjčkou

Rádi byste si koupili nové auto nebo vzali rodinu na luxusní dovolenou, ale nemáte dostatek vlastních financí? Nebo jste se dostali do finančních potíží a cestu, jak z toho ven, hledáte v rychlých půjčkách online? Pokud se rozhodnete řešit potíže s penězi tím, že si sjednáte půjčku, měli byste být opatrní. Úvěr by vám měl pomoci problém vyřešit a ne ho ještě prohloubit. Je potřeba, abyste před jeho sjednáním dodrželi základní pravidla a ujistili se, že jste si vybrali správný produkt. 

Při sjednávání úvěrů máte na výběr ze dvou možností. Můžete si sjednat klasický bankovní úvěr v jakékoliv bance nebo zvolit nebankovní půjčku u instituce, která tyto služby poskytuje. V obou případech můžete vybírat z celé řady poskytovatelů. Každá instituce nabízí jiné podmínky, proto si vyberte takovou, která vám poskytne ty nejvýhodnější, abyste měli váš dluh co nejdříve splacený a aby zároveň měsíční splátky nijak výrazně nezatížily váš rodinný rozpočet.

1. Společnost si nejprve pořádně ověřte

Ať si sjednáte půjčku u banky či nebankovní společnosti, vždy je nutné si danou společnost důkladně prověřit. Obezřetní musíte být hlavně v případě nebankovních společností, jelikož stále existuje celá řada lichvářů, kterým je nutné se velkým obloukem vyhnout. Od nich totiž férovou nabídku nikdy nezískáte. 

Abyste měli jistotu, že je nebankovní společnost poctivá, vždy si ověřte, zdali má licenci od České národní banky. V případě, že danou firmu nemůžete na jejich stránkách najít, peníze si od ní raději nepůjčujte. Raději si pro půjčku běžte do velkých bank a nebankovních společností, které jsou známé a kde máte jistotu, že jsou opravdu solidní.

2. Důkladně si smlouvu o půjčce přečtěte

Před podpisem jakékoliv smlouvy platí, že je nutné si ji důkladně přečíst a opravdu porozumět každému jejímu slovu, a když dojde na půjčky, tak to platí dvojnásob. Klidně si ji přečtěte několikrát a nechte si některé pasáže vysvětlit, abyste měli jasno v tom, co vlastně podepisujete. Musíte mít jistotu, že je pro vás půjčka skutečně výhodná a vaši finanční situaci vám pomůže vyřešit.

3. Nechte si poradit

Při sjednávání úvěru je dobré s sebou mít člověka, který se pohybuje v oblasti půjček a může objektivně posoudit, jestli je pro vás daný produkt výhodný, či nikoliv. Předtím, než se rozhodnete uzavřít například půjčku bez registru, můžete také využít služeb neziskových organizací, které vám s vaší finanční situací zdarma poradí.

4. Problémy se splácením řešte s předstihem

Může se stát, že jeden měsíc budete mít trochu vyšší výdaje a nezbyde vám dostatek financí pro úhradu splátky. Taková situace má vždy nějaké řešení, ale je potřeba s vaším problémem poskytovatele půjčky včas obeznámit a požádat ho o alternativní řešení. Nejhorší, co v takové situaci můžete udělat, je čekat, až poskytovatel zjistí, že jste měsíční splátku neuhradili. Nakonec ji totiž budete muset zaplatit i s penálemi, které vám naskočí za prodlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *