Abychom za pět let neskončili na ulici – stavební spoření láká svou dostupností i podporou státu

 

Bydlet ve svém je pro Čechy pořád velmi důležité. Podle prosincového průzkumu společnosti Ipsos jich v současnosti o vlastním bydlení uvažuje 16 %. Podmínky financování však nejsou tak příznivé, jako bývaly dříve, což budování domova komplikuje. Jako jedno z řešení složité bytové situace se nabízí třeba stavební spoření. 

Proměnlivé úrokové sazby hypoték se ve stavebním spoření neodráží. Každý, kdo si stavebko zakládá, má jistotu, že mu spořitelna příštích šest let výši úroku nezmění. Při pravidelném ukládání peněz se klient nemusí bát, že by mu po skončení spoření zůstalo na účtu méně, než původně plánoval. A pokud má v úmyslu vzít si za nějaký čas úvěr na novou kuchyň, dokáže si bezpečně a přesně spočítat předem, na kolik ho vyjde.

Radiátor zaplatí stát

U málokterého finančního produktu podává stát svým občanům pomocnou ruku natolik, jako právě u stavebního spoření. Zákon účastníkům garantuje státní příspěvek 10 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce. „Nejvýše se může podpora od státu vyšplhat až na 2 000 korun ročně. Pokud si například klient stanoví, že za rok uspoří 15 000 korun, stát mu k tomu automaticky 15 stovek přidá. Za to si pořídí třeba nejlevnější plovoucí podlahu do menší místnosti nebo vyhřívaný žebřík do koupelny. To je bonus, který jinde nenajde,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Nejdůležitější podmínkou, kterou klient musí splnit, aby ke svým úsporám dostal státní podporu, je dodržení vázací lhůty. Ta podle zákona trvá šest let. Pokud spořitel nechce o příspěvky od státu přijít, nesmí během této doby s uloženými penězi na stavebku manipulovat.

Bleskově a bez zástavy nemovitosti

V čem dále při řešení bytové situace stavební spoření pomáhá? Usnadňuje život mladým lidem, kteří ještě neměli příležitost naspořit nějaké peníze a nevlastní majetek, kterým by ručili. Spořitelny totiž svým klientům umí půjčit částky i v řádech statisíců zpravidla bez zástavy. Pokud potřebují, dostanou úvěr prakticky hned po uzavření smlouvy.

Tuto nespornou výhodu využívají i ti, které třeba při renovaci střechy tlačí čas a potřebují finanční prostředky opravdu pohotově. Rychlost, s jakou můžou při zařizování bydlení peníze získat, jim tak složitou situaci významně usnadní.

Zájem o stavebko stoupá

Další přednost stavebka spočívá v rozmanitosti jeho využití. Pomůže jak při koupi nebo přestavbě starého domu, tak při pořizování novostavby. Pokryje i služby architekta, správní poplatky při převodu nemovitosti, majetkové vypořádání po rozvodu, a dokonce uhradí i staré úvěry a půjčky, které si spořitel vzal na bydlení předtím.

Každý, kdo už teď zvažuje, co bude za pět a více let, by měl o založení stavebního spoření zauvažovat. Spoří-li člověk na stavebku už nějakou dobu, určitě by v tom neměl přestávat. Podobně výhodný produkt totiž se na finančním trhu neobjeví. Svědčí o tom i zvyšující se počet uzavřených smluv, který meziročně vzrostl přibližně o sedminu.


 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *