Co se říká o tepelných čerpadlech a není pravda

Tepelná čerpadla patří k nejoblíbenějším zdrojům vytápění dnešní doby. Důvod je prostý – jsou nejen ekologická, ale také jsou velmi levná. Vždyť berou energii ze zdrojů, za které zatím nemusíme platit (z vody, ze vzduchu nebo země). A nakonec i při jejich pořízení si můžeme požádat o dotace, a tím rapidně snížit jejich pořizovací cenu. Bohužel kolem tohoto zdroje vytápění koluje mnoho mýtů a bájí, které si pojďme vyvrátit.

Obsah článku

Není to jen pro nízkoenergetické stavby

Mnoho lidí se domnívá, že koupě tepelného čerpadla by se nemusela vyplatit, když si ho chtějí pořídit do domácnosti starší. Jenže ve výsledku se může toto řešení pořídit kamkoliv – účel je pořád stejný. Hlavně ušetřit a vytopit interiér.

Tepelné čerpadlo se sice nejčastěji pořizuje do nových interiérů, na druhou stranu si nachází své místo také ve zrekonstruovaných domácnostech nebo doposud nezateplených objektech. V druhém zmíněném případě však stojí za to nejdříve zateplit, ať je úspora skutečně markantní.

Musíme počítat se zvýšením spotřeby elektřiny

Mylně se domníváme, že tepelné čerpadlo zvyšuje spotřebu elektřiny. Řada lidí si říká, že spotřeba elektřiny je daleko vyšší, když si tepelné čerpadlo instalujeme do domácnosti, ale není tomu tak. Ve skutečnosti zdroj vytápění využívá pouze pětadvacet procent elektrické energie a zbylých pětasedmdesát procent se odebírá z obnovitelných zdrojů.

Tím pádem se šetří roční náklady, konkrétně dvě třetiny ročních nákladů.

Tepelné čerpadlo nevytopí dům

Ale kdepak. Mluvíme o velmi efektivním zdroji vytápění, na který je rozhodně spolehnutí. Stačí si vybrat takové tepelné čerpadlo, které má vysoký topný faktor čili dokáže vytopit velkou užitkovou plochu. A také záleží na tom, o jaké tepelné čerpadlo se vlastně jedná. Účinnost je vyšší u tepelného čerpadla země-voda nebo voda-voda.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *