Dukát, který vydá za celou sbírku mincí

Brzy si připomeneme významné výročí vzniku české státnosti. Vám se u této příležitosti naskýtá jedinečná příležitost rozšířit si svou sbírku mincí o opravdu výjimečný kousek. Co byste tak řekli zlatému dukátu číslovanému přímo v mincovní ploše z pera akademického sochaře Vladimíra Oppla?

Tuto vzácnou minci má ve svém portfoliu Pražská mincovnaa jednoznačně se jedná o dukát, jež svým významem plně nahradí celou sbírku mincí.

Neobyčejná mince

Tento dukát samozřejmě není jen tak obyčejnou mincí. Jedinečným ho činí tzv. reliéfní číslování. Oč se jedná? Mince a dukáty se běžně číslují ručně na jejich hranu. Unikátní číslo tohoto dukátu je ovšem součástí razidla! Reliéfní číslo vystupuje z plochy mince a jedinečným způsobem se stává součástí plastiky mincovního reliéfu.

Razidlo na jedno použití

Tato technika číslování, jež minci zároveň ochraňuje před šikovnými ručkami padělatelů, se ovšem pro svou ekonomickou náročnost v praxi se aplikuje jen při výjimečných příležitostech. Žádná mince se totiž neobejde bez vlastního razidla s unikátním číslem. A toto razidlo je možné použít pouze jednou – a pro ražbu jediné mince!

Výměna razidla za nové

A poté, co je tento jediný kousek vyražen je třeba výrobní lis zastavit, aby razidlo mohlo být vyměněno za nové. I to ražební proces prodlužuje. Už rozumíte, proč jsou tímto způsobem vyražené mince tak vzácné?

Jubilejní dukáty z roku 1923

Naposledy byla tato technika využita v roce 1923 při ražbě tzv. jubilejních dukátů. Jejich majitelé tehdy ovšem obdrželi pouze samotné mince, nikoliv jejich razidla. Traduje se, že ta byla zničena.

Dukáty i s razidlem

Po dalších devadesáti letech na tradici reliéfně číslovaných ražeb navázala Pražská mincovnamimo jiné specialista na investiční zlato.V roce 2013 ke dvacetiletému výročí vzniku České republiky začala v omezeném nákladu pouhých sta kusů razit číslované dukáty. A zákazník je na rozdíl od dukátů z roku 1913 získá i s originálním razidlem.

1923 versus 2013

Historií těchto dukátů se obšírně věnují autoři stránek zlate-mince.cz, na kterých mimo jiné najdete unikátní fotografie dokumentující jejich vývoj. Máte tak jedinečnou příležitost porovnat svatováclavské dukáty z roku 1923 a 2013. Sto let vývoje tu je více než evidentní.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *