Faktoring jako alternativa k podnikatelskému úvěru

faktoring

Co je to Faktoring ?

Faktoring je alternativa k podnikatelskému úvěru. Jedná se o způsob financování krátkodobých úvěrů, které jsou poskytnuty při dodání zboží, nebo služeb. Vyplacení probíhá až do hodnoty 80 % faktury a zbytek ihned po uhrazení dodavatele. Faktoring v principu funguje tak, že se odkoupí krátkodobé pohledávky na základě faktoringové smlouvy, ve které jsou jasně určeny pravidla obou stran. Pohledávky odkupuje faktoringová společnost ve dvou variantách. První variantou je odkup bez jakékoliv možnosti zpětného regresu pro dodavatele ( riziko případného neproplacení pohledávky jde na faktoringovou společnost ). Druhou variantou je odkup se zpětným regresem ( riziko případného neproplacní zůstává u dodavatele ).

Ve finále se jedná o zajímavou alternativou k finančnímu produktu jako je podnikatelský úvěr, která vám a vaší firmě umožní udržet kladné cashflow, které vám pomůže v dalším rozvoji firmy, bez zbytečného čekání na dlouhé splatnosti faktur.

Kolik faktoring stojí ?

Faktoringová provize, nebo-li cena faktoringu je určená většinou v rozmezí 0,8 – 3% z pohledávky. Tato cena se skládá ze dvou věcí a to z rizikové složky a nákladů na zpracování. Tato cena je odečtena již z vyplacené částky a vy tedy neplatíte žádné poplatky předem.

Faktoring v praxi

Hlavní opodstatnění má ve firmách a podnicích zaměřených například na autodopravu, zdravotnictví, potravinářství a mnoho dalších oborů. Faktoring se dá využít na všechny odvětví a většinou je možné do 24 hodin získat zaplaceno za většinu pohledávek se splatností do 90 dní.

Případy využití faktoringu :

  • Potřebujete peníze na provoz podnikání.
  • Máte faktury s dlouhou splatností a čekáte až vám je dodavatel proplatí.
  • Potřebujete ve firmě držet kladné cashflow pro následný rozvoj podnikání.

Faktoring je také možné využít jako úvěr, nebo půjčku pro začínající firmy a podnikatele, kde zajíštění probíhá ve formě vystavení faktury. Výhoda tohoto přístupu je hlavně v tom, že není nutné ručit jakýmkoliv majetkem jak je to u klasických úvěrů.

Zajímavou možnosti a velice podobnou alternativou jako je Faktoring je tzv. vyplacení exekuce, jedná se o možnost stabilizovat problémové podnikání kde reálně hrozí exekuce, případně již exekuce probíhá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *