Investujeme do zlata, aneb proč se vyplatí uložit své prostředky do cenného kovu

V dnešní době má člověk poměrně velké možnosti, kam investovat své volné prostředky. Bankovní společnosti nabízí svým klientům široké portfolio investičních produktů. Můžete vybírat z různých fondů, kam pošlete své peníze, a banka za vás v rámci vybraného produktu rozdělí investované peníze do různých zdrojů. Tyto investiční fondy mohou být více či méně rizikové v závislosti na tom, který si zvolíte. Ať si vyberete fond rizikový s vysokým výnosem nebo mírný s nižším zhodnocením, vždy vás dožene inflace, kvůli níž hodnota peněz klesá. Existují však komodity, do nichž můžete investovat, aniž by se jich inflace nějak dotkla. Jednou z nich je investiční zlato.

V čem je investiční zlato výjimečné

Nákup zlata se vždy vyplatí, protože sebou nese dvě ohromné výhody oproti jiným investičním možnostem. Za prvé nepodléhá inflaci. To je asi hlavní důvod, proč mnoho investorů volí pro uložení svých peněz právě zlato. Peníze na spořicích účtech nebo v oběhu v čase ztrácí kvůli inflaci hodnotu, zlato si ji naopak zachová.

Druhým velkým benefitem je fakt, že investiční zlato je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Jelikož se jeho cena pohybuje v řádech tisíců až milionů korun, 21% DPH z každého zakoupeného kousku by činila značnou sumu, o kterou by investor přišel.

Jak vypadá ideální investor

Každý člověk, který se rozhodne investovat do zlata, by měl disponovat volnými prostředky, jež nemá v budoucnu potřebu na cokoliv použít. Investice do této cenné komodity má totiž smysl zejména z dlouhodobého hlediska. Dříve byl nákup zlatých cihliček výsadou bohatých lidí, dnes už je tomu naštěstí jinak. Na trhu jsou k dostání kromě těžkých zlatých cihel také slitky menší gramáže a investiční mince různých rozměrů. Prodejní cena se pak pohybuje někde mezi pár tisíci korunami a celými miliony v závislosti na parametrech daného artiklu. Zakoupit tak můžete slitek o hmotnosti 1 gram stejně jako velkou cihlu vážící 1 kg.

Proč je zlato žádanější než stříbro

Rozdíl v ceně stříbra a zlata je markantní. Investiční stříbro je mnohonásobně levnější, a to ze dvou hlavních důvodů.

1. Výskyt na planetě – stříbro se na zemi nachází v daleko větším množství než zlato, je tedy méně vzácné a tím pádem méně ceněné.

2. Nevytěžené zásoby – celkové zásoby nevytěženého stříbra daleko přesahují nevytěžené zásoby zlata (až desetinásobně).

Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že výskyt čistého stříbra je poměrně vzácný. Ačkoliv se průmyslově zpracovává celkem velké množství tohoto kovu, jedná se většinou o sloučeninu stříbra a jiných prvků, které je potřeba od sebe oddělit.

Investiční stříbro není na rozdíl od zlata osvobozeno od DPH, což může mnoho investorů odradit. Z každého stříbrného slitku musí kupující zaplatit 21% daň. To je také jeden z důvodů, proč dává většina movitějších lidí přednost zlatu a poptávka po stříbru klesá. Nutno však podotknout, že ani stříbro nepodléhá inflaci, čili je vhodnou alternativou, kam uložit své volné prostředky, zejména pokud nedisponujete větším jměním.

Precizní zpracování sběratelských dukátů

Ani vášniví numismatici nepřichází zkrátka. Na trhu jsou mezi investičními mincemi k dostání také nádherné detailně zpracované zlaté dukáty. Některé z nich jsou navíc zpracovány dle parametrů, které kdysi nastavil sám Karel IV.! Za precizním provedením stojí kromě moderních technologií zručné ruce šikovných řemeslníků. Na každém sběratelském dukátu najdete velice propracovanou rytinu, která často vyobrazuje nějakou významnou historickou osobnost, jako je například svatý Václav, Přemysl Oráč, kněžna Libuše, a další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *