S nákupem dovolené se vždy pojí riziko, že se něco pokazí. Stačí nemoc nebo jiná nečekaná událost. Co pak bude s penězi, které jste za dovolenou dali?
Za zrušení zájezdu z vaší strany si cestovní kancelář (CK) obvykle naúčtuje storno poplatky. Jejich výše se liší podle konkrétní společnosti. Před touto situací se ovšem můžete chránit sjednáním pojištění storna zájezdu.
Obsah článku
Jak funguje pojištění storna zájezdu?
Pojištění storna se sjednává jako připojištění k cestovnímu pojištění a kryje stornopoplatky, které si cestovní kanceláře účtují. Pomůže vám ve chvíli, kdy jste nuceni svou dovolenou neplánovaně zrušit. Storno poplatky bývají uvedené ve všeobecných obchodních podmínkách. Některé CK navíc poskytují přehledné rady na cesty, kde jsou tyto informace rovněž uvedené.
U Kooperativy kryje pojištění až 80 % storno poplatků a sjednává se pro případ zrušení zájezdu:
- organizátorem cesty z důvodů, jako je například přírodní katastrofa nebo teroristický útok,
- pojištěným, tedy vámi nebo dalšími osobami, na které se pojištění vztahuje.
Mimo nemoci nebo úrazu je pro pojišťovnu uznatelné zrušení zájezdu i z důvodů, jakými jsou například ztráta zaměstnání po zaplacení zájezdu nebo rozvodové řízení, které bylo zahájeno po uzavření cestovní smlouvy.
V dnešní době je také uznatelným důvodem skutečnost, že jste se před dovolenou nakazili onemocněním COVID-19 a cestu tedy nemůžete absolvovat z důvodu nařízené karantény. Přesný výčet uznatelných důvodů naleznete vždy v pojistných podmínkách pojišťoven nebo na jejich internetových stránkách.
Kolik pojištění stojí?
Cena činí v drtivé větině případů 3 % z ceny zájezdu, přičemž maximální cena zájezdu u Kooperativy může být 75 000 Kč na osobu. Myslete na to, že Kooperativa požaduje uzavření pojištění storna maximálně do 3 dnů od uhrazení zájezdu.
Nejčastější výluky
Existují ovšem také případy, ve kterých vám pojišťovny z pojištění storna vaše ušlé náklady za nenastoupenou dovolenou hradit nebudou.
Nejčastěji se jedná o tyto situace:
- zamítnutí žádosti o vízum,
- změna zdravotního stavu po požití alkoholu a jiných návykových látek,
- změna zdravotního stavu kvůli psychickému onemocnění,
- nedostavení se či zmeškání odjezdu.
Jak řešit storno letenky?
V případě, že jste nemohl nastoupit cestovní službu ze zdravotních nebo jiných uznatelných důvodů z vaší strany, vám pojišťovna v rámci připojištění storna cenu letenky proplatí. V minulých letech jsme ale byli nezřídka svědky rušení letů z důvodů uzavření hranic jednotlivých států. V takovém případě se ovšem jedná o zásah vyšší moci a náhradu neuplatněných letenek je nutné požadovat přímo po leteckém dopravci. Ten by vám měl buď vrátit cenu letenky, nebo nabídnout alternativní plnění, například formou voucheru.
Stornovaná dovolená stojí mnohonásobně víc než pojištění
Možná vám přijde zbytečné utrácet peníze ještě za pojištění storna. Stát se ovšem může ledacos a přijít o několik desítek tisíc kvůli pár korunám, které jste mohli dát za užitečné pojištění, rozhodně nechce nikdo. Pojištění vás nevyjde na žádné horentní sumy a s ohledem na to, o kolik byste mohli přijít, se určitě vyplatí.