Laser jako velký pomocník

Když se řekne laser, spousta filmových fanoušků si možná představí fenomenální scifi ságu Star Wars, kde se to lasery jen blýská. Fenomenální laserové meče, kterými disponovali rytíři Jedi, ale také představitelé temné strany síly, asi také nemusíme zmiňovat. My se ale nebudeme nechávat unášet pohádkami z filmového světa. My se vydáme naopak do reality, kde laserové paprsky pomáhají s léčbou závažných nemocí, pomáhájí v technologiích a v průmyslu, dokážou vylepšovat vzhled na klinikách estetické chirurgie, ale také okořenit zábavu. Kde všude můžeme úžasné laserové paprsky najít? Jak je využíváme v běžném životě, aniž bychom si to možná uvědomovali?

V zubním lékařství

Také jste to nevěděli? Ani my ne, ale laserový paprsek se už nějakou dobu využívá i jako šetrný způsob pro odstranění zubního kazu nebo kamene. Pacient se tak vyhne bolestivým a velmi nepříjemným zákrokům zubní vrtačkou.

V kanceláři nebo doma

V téměř každé kanceláři a také v často domácností najdeme tiskárnu. A některé z nich fungují na principu osvětlení papíru pomoci laserového paprsku. Jakmile se papíru dotkne barvicí toner, jeho mikročástice se uchytí přesně na těch místech, kterých se před tím dotkl laserový paprsek. Jak jednoduché. Na stejném principu fungují i laserové kopírky, které bývají často společně s tiskárnou a skenerem prodávány jako jeden produkt. V kancelářích můžeme využít také laserová ukazovátka, která se využívají při prezentacích a na školních.

Na klinikách

Úžasný je objev laseru pro lidi s oční vadou. Ať už je to krátkozrakost, dalekozrakost, nebo třeba potřeba operace šedého nebo zeleného zákalu. Vše se dnes provádí pomoci laseru. Dříve měly operace svoje rizika a nedokonalosti. Dnes patří laserová operace oči mezi ambulantní zákroky, které si finančně mohou dovolit nejen bohatí. Odhodit brýle a čočky rozhodně stojí za to.

Laser v poslední době nově také pomáhá pacientům s postcovidovým syndromem.

Kdo chce udělat něco pro svůj vzhled, muže využít služeb laseru při odstraňování nechtěných tukových polštářů v místě problematických částí těla, jako jsou hýždě, stehna, paže nebo bříško. Tato metoda se nazývá liposukce a laser je při ní využíván k rozpuštění tukové tkáně, kterou poté lépe odsají pomoci kanyly.

V terénu

Tam ocení laserový paprsek všichni, kdo potřebuji venku nebo také v interiéru něco změřit. Výšku, hloubku, délku… Využívá se často na stavbách, službu udělá také realitním makléřům při monitorování nemovitostí.

V průmyslu

Průmysl by se bez služeb laseru obešel v dnešní době jen velmi obtížně. S jeho pomoci je totiž možné velmi přesně řezat, vyrezavat drobné díly, vyvrtávat otvory, svěřovat více dílů k sobě, nebo označovat kovové výrobky. Laserový paprsek se také podílí například na kalení nebo na velmi detailním čištění.

V salonech a klinikách estetické medicíny

Laser je také pomocníkem při změnách vzhledu lidské kůže. Máme na mysli například laserové ošetření pleti, které ji dokáže omladit, rozjasnit, odstranit odumřelé buňky, vyhladit vrásky a zjemnit případné jizvy.

Další využití tohoto skvělého vynálezu najdeme ve chvíli, kdy potřebujeme odstranit staré nebo nevyhovující tetování. Laserový paprsek zde dokáže rozbít jednotlivé částečky pigmentu v tetování, které pak tělo lehce vyloučí. Po tetování díky této metodě nevznikají jizvy jako při použití dřívějších zastaralých metod.

V armádě

Přesto že jsme pacifisté, využití laseru ve vojenství nás doslova fascinuje. Díky němu lze totiž přesně zaměřit cíl jak u osobní zbraně, tak například u letectva. Pomoci laseru se také navádějí rakety na svůj cíl.

Které využití laserového paprsku se nejvíce promítá do vašeho života? Napište nám, jestli jej využíváte denně v kanceláři! Nebo jste dokonce podstoupili některý ze zkrášlovacích zákroků v salonu nebo na klinice?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *