Jak na půjčku?

V 1. řadě je dobrý si vůbec říct kdy si půjčovat a kdy si rozhodně nepůjčovali, jestli chcete koupit větší televizi nebo dražší telefon a asi je lepší si dávat nějakou stranu peníze bokem a pak si ho koupit radši a jdeš si kvůli tomu brát úvěr a půjčku? To není dobrý nápad, naopak si můžete půjčit na to, abyste si třeba udělali lepší bydlení nebo něco zrekonstruovali.  

No a hned na začátek

Dáme příklad, jedné fakt a špatný půjčky a která ale má jednoduchý chytřejší řešení. Stačí se trošku zamyslet příklad roční kupon na pražskou MHD stojí 3 650 korun. Existuje ale služba, kde vám jakoby na to půjčí, to znamená, dají vám roční kupon a vy ho splácíte 399 korun každý měsíc. To je dobrý, to je přece výhodný, nemusím to zaplatit všechno naráz no, akorát, že pak zjistíte, že za ten celý rok zaplatíte 4 788, což je. O 1 138 korun více než kdybyste si koupili ten roční kupon, no tak je to vlastně taková forma půjčky, ale fakt nevýhodná půjčka můžete zajít do banky, půjčit si 5000 korun. To vám pokryje náklad na kupon a těch 5000 za 1 rok přeplatíte jenom o 2 stovky.  

Stačí o tom na chvilku přemýšlet

 V té věci a tramvajenka na splátky versus půjčka v bance trvá asi minutu do hodiny 50000. Na ruku! stačí zavolat! nekoukáme do registru dlužníků. NE! Pokud vidíte někde, takovou reklamu, ať už je to na sloupu, nebo je to někde na internetu v tu chvíli se vám má okamžitě rozsvítit velký červený světýlko (red flag). To není dobrý nápad, ještě horší je to ve chvíli, kdy byste si takovouto půjčku někde z lampy nebo z internetu? Brali na to, abyste s ní spláceli jinou půjčku, dostali byste se do totální spirály dluhů a z ní je těžký se dostat. 

 Další velký červený světlo a možná i siréna by se vám měla rozeznít, když po vás někdo bude chtít peníze předem například formou zpoplatněného telefonátu zavolejte na toto číslo, stojí to 100 korun za minutu. My si sepíšeme vaše údaje, a pak vám půjčíme 50 000 Kč. Může se stát, že provoláte třeba 10 000 Kč a nikdo vám nikdy žádný peníze nepůjčí. Další podvodníci jsou schopni vás třeba vylákat na schůzku. Tam vám řeknou, jak všechno bude probíhat. Na konci řeknu tady to podepište tu vaši půjčku a zaplaťte mi 5 000 korun poplatek. Žádná půjčka se konat nebude, shrábnou vás peníze a vy pak zjistíte, že jste podepsali konzultaci na půjčku.  

Možná si řeknete, hele, já nejsem, padlý na hlavu, abych někomu dával peníze dopředu, nebo volal na nějaký zpoplatněný linky. Vy možná ne, ale třeba vaši blízcí být můžou, takže je dobrý i na něm myslet. Lidi se často a bojí nebo stydět mluvit o penězích a určitě se stydí třeba říct, že potřebuju půjčku, lidi se to říct před svými kamarády, blízkými. Naopak, mělo by se o tom mluvit. Měli byste se ptát svých kamarádů, blízkých, rodiny. Hele, potřebuju půjčit, máš s tím nějakou zkušenost? a pojďme se na to podívat společně. A pokud nechcete s přáteli, nebo blízkými, je plno bank kde to můžete prokonzultovat a rádi vám poradí.  

Autorem článku je společnost ZOXO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *