Jak na ucpaný záchod?

Ráno jste se probudili a po návštěvě toalety jste zjistili, že máte ucpaný záchod? Nepanikařte! Existují totiž způsoby, jak jej rychle uvolnit!

Místo toho, aby toaleta bez problémů spláchla a její obsah putoval do kanalizačního potrubí a následně do jímky či septiku, se hladina vody v ní naopak zvedá. Je v podstatě jisté, že máte ucpaný záchod. Ještě před tím, než začnete volat specialisty, se problému pokuste zbavit svépomocí.

Jak na ucpaný záchod?

Pro domácí čištění odpadu je vhodná například speciální pročišťovací pružina (někdy se setkáte s názvem protahovací pero na odpady), která je k sehnání v potřebách pro instalatéry. Ta by měla být součástí každé technické místnosti, protože ucpanou toaletu uvolní opravdu rychle. A její použití je velmi jednoduché. Pružinu opatrně nasunete do odpadu a začněte pomalu otáčet kličkou. Během krátké doby by se zanesené potrubí mělo uvolnit.

Gumový zvon

Dobrým pomocníkem bývá také klasický gumový zvon, který zase seženete v domácích potřebách. Zvon přiložte na dno ucpané toalety a začněte jím energicky pumpovat. Odpad, který trubky ucpal, by se vzniklým tlakem při troše štěstí měl uvolnit. Jiné kroky by měly následovat, je-li toaletní mísa plná vody, kterou bude zapotřebí odčerpat. Velmi dobře vám v tomto ohledu poslouží třeba hadička na vypouštění akvárií. Stejnou službu ale udělá i malý kelímek, nebo hrneček. Po gumovém zvonu sáhněte až poté, co hladinu vody v toaletě snížíte.

Obraťte se na specialisty

Nic z výše uvedeného nezabralo? Vyzkoušet ještě můžete nějaký z prostředků pro čištění odpadů. Ten v požadovaném množství uvedeném na etiketě nasypete do odpadu a necháte působit. Usazeniny, jako jsou vlasy a vata, by agresivní chemické látky měly rozpustit. Nestalo se tak? V tom případě vám zřejmě nezbyde nic jiného, než na pomoc povolat profíky na čištění kanalizace. Ti jsou nejenom vybavení moderní tlakovou technikou a motorickými pery, ale také technikou monitorovací, která v první řadě určí příčinu problému. A ten poté odstraní.

Myslete na prevenci

Problémům s odpady je samozřejmě lepší předcházet, než je následně řešit. V první řadě si uvědomte, že do záchodu nepatří nic jiného než toaletní papír. Žádné dámské hygienické potřeby, obaly od bonbónů ani zbytky potravin. Vůbec největším nepřítelem odpadů jsou tuky, které je mohou naprosto vyřadit z provozu. Velmi obezřetní buďte i při mytí nádobí. Před samotným mytím nádobí z něj zbytky tuků manuálně odstraňte papírovou kuchyňskou utěrkou (raději dvakrát) a až poté jej klasicky umyjte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *