Jak ušetřit při výběru nového vozu?

Koupě nového vozidla je zásadním krokem, který je potřeba si důkladně promyslet. Investujete do ní až stovky tisíc korun. Při špatné volbě vás tak pořízení auta může stát rodinné úspory. V tomto článku se dozvíte několik tipů, jak se nenechat napálit, ušetřit pokud možno co nejvíce peněz a zároveň mít spolehlivý vůz, který vám bude dobře sloužit po mnoho let.

Kupovat doma či v cizině?

Je paradoxní, že mnohé značky automobilů, osobních i užitkových, nabízejí své modely daleko levněji na západě Evropy nežli u nás. Vzhledem ke kupní síle by tomu mělo být spíše naopak. Platí to leckdy i o autech, která se vyrábějí přímo v tuzemsku. Pokud tak chcete ušetřit a máte dostatečné zkušenosti, je výhodné se porozhlédnout, zda se nedá vůz konkrétního vámi vybraného modelu zakoupit levněji například v Německu.

Je nutné pouze vědět, že pro nákup vozidla v zahraničí platí lehce odlišná pravidla. Jde zejména o to, že v okamžiku, kdy koupíte auto v jiných zemích EU, neuplatňuje tamní prodejce DPH. Musíte jej tak zaplatit vy sami českému finančnímu úřadu. Jinak je nutné auto samozřejmě přihlásit do registru vozidel, jako je tomu v případě koupě vozu v ČR.

Zajímejte se o slevy u prodejců

Nové automobily se mnohdy dají pořídit s celkem zajímavými slevami. Prodejci je například nabízejí u vozů, které před prodejem sloužily jako předváděcí modely. Mají sice najetých pár set kilometrů, což ale v praxi může být výhoda. Kvalitu nového auta vždy poznáte až po určitém počtu najetých km.

Kromě toho se často snižují ceny nových automobilů i ve chvíli, kdy se očekává nástup novějšího modelu, případně automobilka u daného typu připravuje facelifting. Cena se pak může snížit řádově až o desítky procent.

Úspor finančních prostředků lze docílit i aktivním způsobem. Při jednání s konkrétním prodejcem se nebojte zeptat, zda by vám nemohl nabídnout nějakou zajímavou slevu z původní ceny. Je dost možné, že k tomuto kroku přistoupí. Na trhu je přeci jen celá řada prodejců. Velká konkurence dává šanci, že budou chtít uspokojit vaše požadavky.

Sledujte odborné weby a blogy

Stejně jako při nákupu jiných dražších věcí se i u osobních a užitkových aut vyplatí sledovat tématické webové stránky a blogy. Amatérští i profesionální redaktoři na nich rozebírají výhody jednotlivých modelů, porovnávají u nich ceny. A v neposlední řadě přicházejí s dalšími nápady, jak při koupi nového vozidla můžete ušetřit.

Jedním z osvědčených webů, které se zabývají tématikou koupě vozidel, je portál Autohled.cz. Jde o praktického pomocníka při výběru automobilů od všech významných automobilek, jejichž modely jsou k dostání v ČR a Evropské unii.

Všímejte si toho, co je v ceně nákupu

Ušetřit se dá i tím, že v rámci ceny kupovaného vozidla můžete mít kromě běžného servisu zdarma i mnoho dalších služeb, včetně kupříkladu havarijního pojištění apod. Tyto záležitosti je vždy dobré si důkladně prostudovat ještě před podpisem smlouvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *