Konsolidace jako nástroj řešení vaší finanční situace

Máte příliš mnoho paralelních finančních závazků, které vás zatěžují? Chcete tuto situaci změnit? Uvažujete o refinancování či konsolidaci? Pak si přečtěte následující řádky, které vám shrnou vše podstatné. Dosáhnout příznivější finanční situace může totiž úplně každý!

Vaše bilance

Jaká je vaše současná finanční bilance? Máte problém s tím, že splácíte příliš mnoho různých finančních závazků? Domníváte se, že již nemáte příliš výhodné podmínky vaší půjčky či úvěru? Pak neváhejte realisticky uvažovat o zajištění konsolidace půjček, případně o zajištění refinancování půjčky či úvěru. Refinancování hypotečního úvěru pak v praxi znamená splacení současného hypotečního úvěru prostřednictvím nového hypotečního úvěru s novými a pro vás výhodnějšími podmínkami.

Věřte, že řešení pro každého existuje v každé situaci. Důležité je pouze nepropadat depresím a sebelítosti, tyto stavy negativní nečinnosti či nadbytečných sebemrskačských myšlenek totiž skutečně ničemu nepomohou. Není pak náhodou, že latinské slovo „solidus“ znamená pevný, konsolidací lze tedy dosáhnout celkového zpevnění vašich financí i vyšší stability, již si rozhodně přejete.

Nástroj řešení

Nástroj, který pak dokáže celkovou nepříznivou ekonomickou a finanční situaci vyřešit, se nazývá konsolidace úvěrů. Konsolidovat, tj. slučovat, lze v praxi širokou škálu finančních produktů a závazků, mezi něž se řadí spotřebitelské úvěry, půjčky, účelové a neúčelové hypotéky, kontokorenty, leasing i další finanční produkty, které jsou dostupné na trhu. Sloučením těchto závazků do jednoho většího závazku pak lze dosáhnout na příznivější podmínky splácení. Navíc je příjemným faktorem, že se zruší platba duplicitních poplatků, neboť sloučením závazků se mnoho poplatků automaticky zruší. Lze rovněž nastavit optimální aktuální výši měsíčních splátek, posunout datum jejich pravidelné platby, navíc vznikne pouze jeden trvalý příkaz, který se bude týkat jednoho konkrétního účtu. Celá situace se tak velmi vyjasní.

Lze však nanejvýš doporučit přizvání finančního poradce k výběru optimální podoby konsolidace, neboť tak lze výrazně zvýšit šance na nalezení ideální kombinace. Finanční poradci jsou odborníci ve svém oboru, kteří se kontinuálně vzdělávají, a tak se vyplatí na jejich znalosti spolehnout, protože je z nedostatku vašeho času i příležitostí předčíte pouze stěží. V dnešní době je jednorázová či opakovaná konzultace s finančním poradcem zcela běžnou záležitostí, takže nemá význam s tímto krokem příliš otálet. Může vám mezitím uniknout zajímavá příležitost, jejíhož propásnutí byste mohli později litovat.

Podmínky konsolidace

Při provádění konsolidace je zapotřebí pamatovat na několik základních pravidel. Obecně lze říci, že podmínky jsou velmi individuální, ale existuje přece jen pár společných principů, které platí pro téměř všechny instituce. Jedná se o minimální částku, kdy lze konsolidaci provést, která obvykle představuje cca 50 000 Kč. Horní hranice bývá také většinou nastavena, i když ne vždy je danou podmínkou, ta se ovšem již může neporovnatelně lišit napříč různými finančními institucemi. Počet závazků, které lze sloučit, však již představují pouhé dva finanční produkty. Doba splácení je pak obvykle definována jako delší než 6 měsíců. Ostatní podmínky lze však v praxi upravit velmi individuálně přesně podle možností a potřeb klienta, který si prostřednictvím kroku konsolidace přeje upravit svoji finanční situaci k lepšímu.

Konsolidace v praxi

Prvním krokem je kontaktování finančního poradce, jak již je uvedeno výše. Společně s tímto úkonem rovněž využijte služeb internetu a dohledejte si srovnávací kalkulátory. Existuje jich velká řada, z nichž některé jsou dostupné na oficiálních webech bankovních institucí a jiné na portálech specializovaných na finanční problematiku. Podmínkou je využití vždy hned několika srovnávačů najednou, jedině tak totiž dostanete plastičtější pohled na realitu, která panuje na aktuálním finančním trhu.

Dalším krokem je pak upřímná analýza vašich možností a finanční prognóza, kdy je potřebné být k sobě konstruktivně kritický a zamyslet se nad skutečnými možnostmi splácení, nad vaším platovým výhledem atd. Nyní pobíráte vysoký plat, ale bude tomu tak vždy? Jak se změní vaše finanční situace s narozením dítěte? Tyto otázky nesmí ve vašich úvahách chybět, protože jedině tak dospějete k optimální informační rovnovážnosti. Všechny tyto údaje, o nichž budete uvažovat, pak nezapomeňte určitě sdělit finančnímu poradci, který je do návrhu řešení vaší situace adekvátně zapracuje.

Věřte, že lze dosáhnout příznivějšího stavu vašich financí v krátké době, aniž byste museli učinit více kroků než oslovit finančního poradce a zajít do nově zvolené finanční instituce, kterou si pro řešení své situace zvolíte. Na základě vámi udělené plné moci pak zaměstnanci této nové instituce vše zařídí a domluví se s vašimi dosavadními partnery, u nichž máte své závazky dosud sjednány. Nebudete tak zatíženi žádnou rozsáhlou administrativou ani pochůzkami. Vše bude delegováno na nového finančního partnera, který v rámci stále sílícího konkurenčního tlaku na trhu finančních produktů ochotně převezme většinu nezbytných úkonů spojených se změnou. Vy už budete pouze čerpat výhody!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *