Kvalitní matrace a rošty tvoří základ kvalitního a ničím nerušeného spánku

Nejen samotný vzhled a velikost postele, ale především kvalita roštu a matrace rozhodují o tom, jak budeme mít kvalitní spánek. Všechny tři komponenty se musí doplňovat tak, aby konkrétnímu uživateli dokonale vyhovovaly.

Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci? Při výběru matrace je potřeba brát v potaz věk, výšku a zdravotní stav i pohlaví majitele. Rovněž je důležité, do jakého interiéru matraci pořizujeme. Myslete přitom také na svá záda. Páteř musí mít ve spánku co největší oporu, povrch matrace má být měkký. Výběrem příliš měkké matrace se páteř ohýbá do oblouku a prostory mezi obratli jsou jednoznačně tlačeny, nemohou pak přijímat tekutinu nutnou pro jejich regeneraci po náročném dni. Naopak příliš tvrdá matrace způsobí, že podpírá tělo jen v některých místech a cévky jsou nadměrně stlačeny. Tím je zabráněno správnému oběhu krve, a způsobíte si tak například strnulost nohou. Dlouhodobým užíváním může dojít k deformaci páteře.

Kvalitní matrace musí mít pratelný a snímatelný potah, který zadrží pot i prach. Rovněž je důležité, aby měla kvalitní odvětrávání, aby nedocházelo k tvorbě plísní. Nemá-li matrace snímatelný potah, použijte matracový chránič.

Jak vybrat rošty

Vhodné rošty do postele vybírejte společně s matrací, aby se k sobě hodily. Ideální investicí je pořízení polohovacího roštu, který vám umožní zvednout si hlavu či nohy do potřebné polohy. Zvednutí hlavy oceníte také při čtení knihy či sledování oblíbeného filmu. Kvalitní rošt vám může vydržet do konce života, zatímco matraci je potřeba zhruba po deseti letech vyměnit.

Rošt přebírá zatížení od matrace a rozkládá ho rovnoměrně. Zvolíte-li příliš silnou matraci, na rošt mnoho práce nezbývá, protože celou váhu nese matrace sama. Matrace má být hrubá do 7 cm. Rošt pomáhá odvádět vlhkost, čímž postel správně odvětráte. Rošty se vyrábí pevné laťové nebo složené z pružných lamel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *