Kvalitní tepelná čerpadla šetří peníze

Tepelná čerpadla

Proč pořízovat tepelná čerpadla ?

Na českém trhu je velmi rozmanitý výběr tepelných čerpadel, které vesměs ovlivňuje výše prodejní ceny. Ale jak se říká „Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci“, v tomto případě to platí dvojnásob. Nízká cena nezaručuje kvalitu, a kvalita je u tepelných čerpadel velmi důležitý aspekt.

Tepelné čerpadlo funguje na principu velmi nízké spotřeby vstupní energie a nepotřebuje vyvíjet nikterak velké úsilí na údržbu a provoz. Díky těmto vlastnostem jsou tepelná čerpadla velmi výhodným a levným zdrojem tepla k topení, nebo ohřívání vody. Nevýhoda tepelných čerpadel je možná vyšší pořizovací cena, niceméně díky cenové politice jiných typů energie má taková investice do tepelného čerpadla velmi rychlou návratnost.

[alert-announce]Klasický rodinný dům může ušetřit až 30 000 Kč ročně.[/alert-announce]

Jak tepelná čerpadla fungují ?

Kvalitní tepelná čerpadla zjednodušeně fungují tak, že na výrobu 100% tepelné energie je třeba spotřebovat přibližně 30% elektrické energie. V prostředí, které je kolem nás se vyskytuje teplo. Ať už to je voda, vzduch, nebo země. Toto teplo ovšem není možné využít důsledkem nízké teplotní hladiny pro výtop nebo ohřev. Dá se využít pouze převedením na vyšší teplotu. Z toho důvodu vznikly tepelné čerpadla, která využívají takzvaná chladiva. Jedná se o látku, která má velmi nízký bod varu. Když to shrneme, princip fungování tepelného čerpadla stojí na tom, že bod varu chladidla je nižší než okolní prostředí ze kterého chceme čerpat teplo.

Chladivo se začně vypařovat a v plynném stavu je ihned stlačeno díky kompresoru. Díky tomuto procesu se zvýši teplota na takovou úroveň, která je vhodná k topení, nebo ohřívání vody. Horké chladivo se vpouští do kondenzátoru a tam přechází teplo na takzvané topné médium. Teplota chladiva klesne a tím se opět vrátí do stavu kapalného. Chladivo poté opět pokračuje do kompresoru a celý proces se cyklicky opakuje.

Závěrem

Investice do tepelných čerpadel může znamenat výraznou peněžní úsporu ve vašem rodinném rozpočtu. Pokud máte zkušenosti, nebo dotazy na toto téma, neváhejte se na nás obrátit v komentářích níže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *