Nepřeplácejte za energie. Investujte do zateplení domu a podlahového topení

V okamžiku, kdy vám dodavatel energií vystavuje stále vyšší účty za platby elektřiny a plynu, je na místě zvážit, co se s tím dá dělat. Problém může tkvít nejen v samotné spotřebě, ale také ve špatném stavu vašeho rodinného domu. V tom okamžiku je dobré zvážit, zda nenastal čas přistoupit k jeho rekonstrukci. Velmi často se potíže dají vyřešit zateplením objektu, respektive pomocí montáže moderních zařízení a technologií, k nimž se řadí například podlahové topení.

Jak poznat, že je vhodná doba na rekonstrukci a zateplení vašeho domu?

S rekonstrukcí, v jejímž rámci byste neměli zapomenout na důkladné zateplení fasády a střechy domu, potažmo pak také oken, je nutné počítat hlavně ve chvíli, kdy se v objektu zjistí značné tepelné ztráty. Musíte pak totiž více topit, abyste v domě udrželi vhodnou teplotu. Dalším průvodním znakem může být tvorba plísní, vlhké zdivo a celkově zvýšená vlhkost v interiérech nemovitosti.

Na co je třeba se připravit?

Při zateplení domu počítejte s tím, že se na několik týdnů budete muset uskromnit. Práce na fasádě a střeše a výměna oken mohou znamenat, že vždy určitá část domu bude po nějaký čas neobyvatelná. Proto je důležité si rekonstrukci a zateplení důkladně promyslet a poradit se s odborníky, abyste se nemuseli na celé týdny stěhovat mimo váš domov.

Kromě zateplení přemýšlejte rovněž o efektivním podlahovém topení

V rámci rekonstrukce se v mnoha případech vyplatí investovat rovněž do moderního podlahového topení, které je daleko efektivnější než klasické radiátory. Tím, že teplo stoupá rovnoměrně od země, není zapotřebí mít v místnostech tak vysokou teplotu. Zahřívání od nohou vám zajistí pocit tepla i tehdy, je-li reálná teplota v pokoji o 2 a více stupňů Celsia nižší. To logicky znamená nižší spotřebu energií, protože nemusíte tak intenzivně topit, a to ani v zimních měsících. Podlahové topení je tedy bezesporu dobrým řešením. Samozřejmě vás jeho montáž znovu trochu omezí a zvýší se náklady na rekonstrukci objektu, návratnost investice však může být poměrně rychlá, maximálně v řádech jednotek let, přičemž kvalitně vybudované podlahové topení vydrží klidně 15 a více let bez nutnosti zásadních oprav.

Nechte si vypracovat tepelný audit. Zjistíte, v jakém stavu se váš dům nachází

Abyste si byli jisti, zda je nutné přistoupit k rekonstrukci v podobě zateplení rodinného domu a instalaci podlahového topení, je praktické si nechat zhotovit tepelný audit. U některých objektů, zejména veřejných, je tepelný audit dokonce vyžadován ze zákona, u menších rodinných domů však záleží čistě na majitelích. V každém případě jde o dobrou investici, protože vám odborníci odpoví na otázku, zda je nutné k zateplení domu přistoupit, nebo zda se dá spotřeba energií snížit jiným, levnějším způsobem.

Možnosti financování zateplení domu a jeho celkové rekonstrukce

K financování zateplení domu, potažmo k jeho celkové rekonstrukci a výměně topení, je zapotřebí mít k dispozici minimálně desítky, spíše však nižší stovky tisíc korun. Ne každý těmito penězi disponuje. Pak vám může pomoci Modrá pyramida, jejíž půjčka na rekonstrukci vám zajistí potřebný finanční obnos za výhodných podmínek. Alternativou je klasická půjčka na bydlení, respektive úvěr. Jedná se o produkty, u nichž musíte splnit jen několik základních podmínek, jsou tedy velmi dostupné pro širokou veřejnost. Detailní informace o Modré pyramidě a jejích nabídkách na půjčky a úvěry naleznete na webových stránkách modrapyramida.cz.

Díky zateplení domu a výměně topení je možné ušetřit poměrně výrazné množství nákladů na provoz domácnosti. Nebudete pak zbytečně platit horentní sumy za elektřinu a plyn, což je v dnešní době, kdy ceny energií rostou, mimořádně důležitou záležitostí. Snížení cen energií se v nejbližší době nedá příliš očekávat, proto je zapotřebí hledat veškeré možnosti úspor.

Investice do zateplení sice není levnou záležitostí, ale návratnost bývá v řádech klidně pouhých 10 let, přičemž kvalitně zateplený objekt vydrží další desítky let. Z toho jednoznačně vyplývá, že se zateplení rozhodně vyplácí. Odborníci vám pomohou spočítat náklady na rekonstrukci, abyste měli přehled o tom, kolik za ni zaplatíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *