Nový zákon výrazně omezí dostupnost půjček pro problémovější klienty

Od 1. prosince vstupuje v účinnost nový zákon o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb.,. Přinese mnoho změn v poskytování úvěrů a hypoték bankami i nebankovními společnostmi. Trh s půjčkami se posune zase o kus dál.

Jak nový zákon omezí půjčky

Nový zákon o spotřebitelském úvěru ovlivní například malé půjčky do 5000 Kč, tím,  že budou muset subjekty řádně prověřovat své klienty a žadatele o půjčku. Půjčka bez doložení příjmů tak bude pro mnoho žadatelů nejspíš minulostí. Ti žadatelé, kteří doposud nemohli nebo nechtěli prokazovat svůj příjem, a raději ručili majetkem, po 1. prosinci na úvěr nedosáhnou. To platí i pro žadatele, kteří mají drobný škraloup z minulosti a jejich jméno figuruje v registru dlužníků.

Poskytovatelé půjček budou nově povinni pečlivě prozkoumat finanční situaci klienta, také výši příjmů, splácení a nesplácení závazků a další informace. Pokud takto neučiní, může se klient dovolat neplatnosti smlouvy, a to až 3 roky od jejího uzavření. Díky tomu stoupne také administrativní náročnost a mnohé půjčky bez registru už nezískáte. Novinkou je také nastavení maximálního limitu, pokud nezvládáte půjčku splácet. Změny jsou také u úroků za pozdní splácení. Od 1.12.2016 mohou činit maximálně 50 % úvěru, nejvýše 200 tisíc korun. Spotřebitelé budou chráněni také před rozhodčími doložkami, veškeré spory musí být řešeny výhradně před soudem. Poskytovatelé půjček musí složit u ČNB základní kapitál, alespoň ve výši 20 milionů korun. Na trhu zůstane pouze pár desítek spolehlivých firem.

Na druhou stranu nový zákon o spotřebitelské půjčce umožní klientovi získat informace o celkové nákladovosti půjčky v pevně dané struktuře, porovnání půjček tak bude mnohem snazší. Svou situaci řešte včas. Pokud víte, že budete potřebovat půjčit, navštivte web spocitat-pujcku.cz, kde najdete všechny důležité informace a také si můžete spočítat svou půjčku a vybrat si tu nejvýhodnější. Srovnávač je bezplatný a zcela nezávazný. Jeho výhodou je nabídka všech půjček na jednom místě, srovnání půjček od 1 000 do 3 mil. korun. U těchto půjček ještě není nahlíženo do registru dlužníků, peníze obdržíte převodem na účet a požádat si mohou také OSVČ, senioři nebo nezaměstnaní. Vždy se však řiďte zásadami bezpečného půjčování, jedině tak se vyhnete případným problémům se splácením. Půjčujte si raději nízké částky, které víte, že splatíte bez problémů.

V případě, že potřebujete půjčku a jste rizikový klient, zbývá vám už jen několik dní, abyste si půjčili podle starých podmínek. Ty nové budou, jak z článku vyplývá, o dost přísnější a ne každý projde sítem poskytovatelů půjček. Sjednejte si ještě teď výhodnou půjčku, která nemusí vyžadovat složitou administrativu a záznam v registru dlužníků není brán v potaz.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *