Potřebujete bužírky na kabely?

Důležitou součástí sortimentu vodičů a kabelů jsou opletení a bužírky. Do této kategorie spadá polyesterové opletení, elektroizolační trubičky, ochranné trubičky a kabelové žlaby.

Oplety a bužírky na kabely slouží jako ochrana vodičů před poškozením a rovněž ke svazkování vodičů. Dodavatelem pro profesionály a firmy, ale rovněž pro soukromníky a kutily, je společnost Transfer Multisort Elektronik, s českou pobočkou TME Czech Republic.

Opletení kabeláže z TME

Firma nabízí polyesterové opletení, menší část sortimentu, i když pořád významnou, pak tvoří opletení z jiných materiálů – především z materiálů NOMWX, PBT, PET, též z polyamidu a polyetylénu. Výrobky se dodávají od řady prestižních dodavatelů, mezi nimiž figuruje co do rozsahu sortimentu Hellermenntyton. Dalšími výrobci jsou Goobay, Helukabel, Lapp, Logilink, Panduit, Alpha Wire, Cyg a Goobay. Podle určení slouží oplety k vytváření svazků vodičů, k ochraně vodičů před jejich poškozením, nabízí se bezhalogenové a rozepínatelné. Nejčastěji využívané třídy hořlavosti jsou UL94V-0 a UL94V-2, méně pak třída UL94HB. Dodávají se v délce 1,8 až 1000 m.

Vyberte si elektroizolační trubičky

Podle svého typu umí bužírka na kabely odolávat vysoké teplotě, většině kyselin, většině chemických sloučenin, některé též olejům a UV záření. Dodávaný vnitřní průměr začíná na 0,5 mm a končí na 127 mm. Dodávají se v celé řadě barev, v délkách od jednoho metru až po celé role. Pracovní teploty eletroizolačních bužírek umí nabídnout i extrémní hodnoty, třeba -260 °C či +1050 °C. Vlastnosti ovlivňuje především materiál. Ten bývá velice pestrý. Může jít o skleněné vlákno, skleněné vlákno impregnované akrylem, skleněné hedvábí pokryté silikonovým kaučukem nebo polyuretanovým elastomerem, silikon, PVC, PTFE, křemenné vlákno, chloropren či čedičové vlákno.

Ochranné trubičky na kabely slouží jako další bezpečnostní prvek

Hodí se na ochranu vodičů před různým typem poškození. Mohou být pružné, rozpínatelné, někdy mají přísadu kovu. Umí nabídnout též elektromagnetickou ochranu, reagovat na nepatrné tvoření kouře, či bývají bezhalogenové.

Mezi prvky elektrokabeláže patří rovněž kabelové žlaby

Tradičně se montují přišroubováním, nebo mají samolepicí úpravu. Vyrábí se z ABS, polyamidu a polypropylenu. Jejich dodávaná délka je 0,25 až 1 metr. Jde o „skládačku“, kde je součástí systému nejen žlab, ale též spojky, spojky typu L a T, rohy systému i záslepky.

Zapomenou nelze ani další doplňky

Jde například o různé držáky, konzoly, matice, můstky pro příchytku, úhlové korektory, těsnění a mnoho dalších. Nejčastěji používanými materiály pro výrobu doplňků bývají polyamid, polyamid 6 a mosaz. Dále se používá galvanizovaná ocel, kyselinovzdorná ocel, nerezavějící ocel a polypropylén.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *