POZOR: Dokážou podvodníci ukrást peníze z vaší karty ?

podvodníci

Podvodníci, kteří vám prostřednictvím terminálu ukradou peníze ?

V poslední době se na Facebooku mnohokrát objevila fotografie, která vyvolala nemalý poprask. Podvodníci s platebním terminálem pro bezdrátové (bezkontaktní) platby, kterým podle všeho okrádají lidi v městké hromadné dopravě. Pouze se dostane blíže k někomu, kdo má v kapse, nebo v kabelce bezkontaktní platební kartu a začne strhávat peníze. Zda-li je toto vůbec realné, jsme rozebrali v tomto článku.

Když se nad tím zamyslíme, je jasné, že až tak nerealné to nemusí být. Bezkontaktní karta stačí přeči přiloživ k platebnímu terminálu, který podporuje bezkontaktní platby a peníze se strhnou ihned bez zadání jakéhokoliv kódu PIN. Je jasné proč toto vyvolalo tak velký poprask ve světě internetu, nicméně než začnete vymýšlet jak se tomu vyvarovat, ujistěte se, zda-li se nejdná pouze o planý poplach.

Je opravdu možné aby vám podvodníci ukradli peníze z vaší platební karty?

Dosud nebylo evidováno žádné využití, či zneučití v neprospěch majitele platební karty, způsobem, který jsme výše popsali. Panika, která na základě tohoto vznikla, je tedy zcela zbytečná. V České republice, není znám žádný stejný či podobný případ.

Aby bylo vůbec možné ukrást vám peníze z bankovního účtu, není nutné mít pouze platební terminál, ale také musíte tento terminál mít propojený s některou bankou, která tyto platby podporuje. Tento podvod by byl tedy velice snadno odhalitelný a všechny platby zpracované tímto způsobem jsou přísně kontrolovány. Zloděj, který by něco podobného zkoušel, by byl velice rychle odhalen.

[alert-note]Realné okrádaní lidí může fungovat spíše skrz mobilní telefon, nebo modifikovaného platebního terminálu. Tento způsob krádeže se již objevil na několika hackerských konferencích, ale v relaném životě nebyl zaznamenán. Dalším faktem je i to, že u bezkontaktních plateb nelze strhnout více jak 500 korun bez zadání PIN kódu.[/alert-note]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *