Praktický průvodce výběrem domovní ČOV

Čištění odpadních vod produkovaných domácnostmi je důležitou součástí ochrany životního prostředí. Pro majitele rodinných domů, kteří nemají přístup k centrální (veřejné) kanalizaci, je výběr správné domovní čistírny odpadních vod (ČOV) klíčovým krokem k zajištění odvodu odpadních vod – a tedy i čistého prostředí a ochrany zdraví. V tomto článku najdete několik praktických tipů, jež vám usnadní výběr vhodného zařízení.

Je ČOV správným řešením vašich potřeb?

Ačkoliv je domácí čistírna nejpokročilejším systémem čištění odpadních vod (vodu zbaví až 97 % nečistot), za určitých okolností může být lepší volbou tříkomorový septik.

S ohledem na princip fungování (působení aerobních procesů a bakterií) se domácí čistírna odpadních vod nehodí do míst, která nejsou vytížena celoročně (tzn. chaty a jiné rekreační objekty). Pro běžné domácnosti, celoročně vytížená ubytovací zařízení či jiná místa, kde se předpokládá permanentní vytížení, již správnou volbou je.

Pozor na kapacitu

Domovní čistička odpadních vod může správně fungovat pouze v případě, že není nadměrně zatěžována. Proto si před koupí dobře spočítejte potřebnou kapacitu. Určuje se počtem osob na jednu čističku – respektive počtem tzv. ekvivalentních osob (jedna EO vyprodukujte za den cca 150 l odpadních vod).

Na co se dále zaměřit?

Na správné rozhodnutí má vliv také způsob vypouštění odpadních vod (půda×řeka/potok×jímka×jednotná kanalizace) a samozřejmě i náklady na pořízení a údržbu. Určitě nemá smysl šetřit – vzhledem k důležitosti ČOV je žádoucí, aby šlo o zařízení s minimální poruchovostí a kvalitním servisem.

Aspektů, na které by se měl zájemce o ČOV zaměřit, je celá řada. Vybrali jsme ty nejdůležitější – s ostatním vám pomůže kvalifikovaný dodavatel, například projekční kancelář ZAKRA, na jejímž blogu najdete spoustu dalších důležitých informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *