Proč chránit nápady a výrobky pomocí patentů a ochranných známek? 

Hýříte nápady a zlepšováky, na kterých se v dohledné době chystáte vydělat pořádný balík? V tom případě si je nezapomeňte patentovat. Vynálezy si neregistrují jen velké technologické společnosti – zákonnou ochranu vynálezů může využít každý. Ale jaký je rozdíl mezi patentem a ochrannou známkou?

Co je to patent?

Patent je zákonná možnost zajištění výhradního práva k průmyslovému využití vynálezu. Výlučné právo na využívání (tzn. na výrobu, uvádění do oběhu nebo upotřebení postupu), převádění dalším osobám a poskytování souhlasu k využívání má pouze majitel patentu. Aby si patent udržel, musí v každé jednotlivé zemi pravidelně hradit poplatky.

Patentovat lze objevy, plány, ale také vědecké teorie či software. Maximální doba, po kterou může patent platit, je 20 let s možností prodloužení.

Co je to ochranná známka?

Ochranná známka slouží k ochraně firemního brandu (značky), který společnosti používají k identifikaci služeb a výrobků. Účelem ochranné známky je odlišení od konkurence, prevence před kopírováním, vystoupení z anonymity a zvýšení renomé. Může se jednat o jakékoliv slovo, frázi, barvu, kombinaci slov, design, symbol a cokoliv, čím jsou výrobky specifické.

Díky ochranné známce firma stoupne v očích spotřebitelů. Ti ji subjektivně vnímají jako důvěryhodnější a spolehlivější. Z těchto důvodů by neměla chybět v žádném kvalitním firemním portfoliu.

Registrací ochranné známky získáte velkou konkurenční výhodu, protože z legislativního hlediska jde o mnohem silnější formu ochrany, než jakou zaručuje občanský zákoník. Více informací o cenách ochranné známky najdete na etuls.cz.

Na koho se obrátit?

Ať už máte v plánu patentovat vynálezy, nebo registrovat ochrannou známku, nevyhnete se jistým administrativním záležitostem. Nechcete-li zbytečně ztrácet čas, obraťte se na společnost eTuls International CZ, která se zabývá vyřizováním patentů i ochranných známek. Podrobné informace najdete na etuls.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *