Proč investovat do bezpečného vodoměru?

Bytové vodoměry jsou zařízení, která zaznamenávají spotřebu vody. Tu sice přímo neovlivňují, ale jsou nezbytná ke správnému rozúčtování mezi obyvateli bytového domu. Ale jaký důvod by vás měl motivovat k pořízení nového vodoměru s vysokou úrovní zabezpečení proti neoprávnění manipulaci?

Proti silným magnetům nepomáhá ani antimagnetická ochrana

Někteří nepoctivci chtějí ušetřit na spotřebě tak, že vodoměr zmanipulují silným magnetem – tomu mnohdy neodolají ani vodoměry s antimagnetickou ochranou. Tím však nezpůsobí ztrátu dodavateli, ale ostatním obyvatelům bytového domu, protože doplatí naměřený rozdíl. Jedinou možností, jak takovému jednání zamezit, je výměna starého vodoměru za nový typ s efektivními bezpečnostními prvky. Alternativní řešení představují vodoměry (např. rádiové vodoměry Bonega), které zaznamenávají spotřebu průběžně za jednotlivé měsíce.

Proč si pořídit mokroběžný vodoměr?

Proti magnetům jsou do jisté míry odolné i běžné suchoběžné vodoměry, ale antimagnetické vlastnosti nejsou stoprocentní. Sázkou na jistotu jsou mokroběžné vodoměry s odlišnou konstrukcí – nevyužívají magnetickou spojku mezi počítadlem a lopatkovým kolem. Starší typy těchto měřičů však mají také nevýhodu. Jsou citlivé na čistotu protékající vody a může u nich dojít ke znečištění a tedy i zhoršení čitelnosti počítadla.

Nová generace mokroběžných vodoměrů má zapouzdřené počítadlo, je velmi bezpečná a nelze ji zmanipulovat. Měří spolehlivě, naprosto přesně a díky precizní konstrukci téměř nikdy nedochází k závadám.

Co se týče rozdílu v měření, většina suchoběžných bytových teploměrů měří ve třídě přsnosti A nebo B. Moderní mokroběžné vodoměry spadají do třídy C nebo MID (rozběhový průtok od 5l/hod).

Chcete o problematice vodoměrů dozvědět více? Obraťte se na kvalifikované odborníky ze společnosti Industry Measuring Spol. s.r.o. na www.mereni-tepla.cz. Poradí vám s výběrem vodoměru a postarají se o vše potřebné.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *