Pronájem v Karlových Varech vám může vynášet víc než jen průměrných 155 Kč/m2. Musíte si však poradit s prezentací vašeho bytu, která bývá často rozhodující!

Nějaký pronájem v Karlových Varech hledají rok co rok nejenom lidé, kteří se hodlají do města přestěhovat například za prací, ale poptávají jej rovněž turisté. Právě turistů sem mimochodem přijíždí stále dost, a to navzdory určitému propadu počtu těch rusky mluvících. Řada návštěvníků, kteří sem zavítají třeba na dlouhodobý léčebný pobyt, si také oblíbila soukromé byty a upřednostňuje je celkem často před hotely. Co z toho všeho pro vás vyplývá? Pokud se chystáte pronajmout vaši nemovitost, pak především to, že se o nedostatek zájemců obávat nemusíte. Jak ale dosáhnout toho, abyste pravidelně dostávali činži vyšší, než je ta průměrná? Poradíme vám!

Pronájmy ve městě mírně zlevňují

Karlovy Vary v nedávné době zaznamenaly nepatrný pokles hladiny nájemného, čímž se poněkud odlišily od většiny našich měst a zejména pak od Prahy. V našem hlavním městě totiž činže i nadále rostly poměrně svižným tempem. A nejenom činže. Stoupaly zde i ceny bytů. Například novostavby v Praze zdražovaly nejrychleji ze všech metropolí EU. A proč jsou to právě Vary, které opustily trend neustálého zdražování?

Vliv ruských majitelů nemovitostí je zřejmý

Ale zpět do Karlových Varů. Čím je zdejší zlevňování dáno? Zdá se, že zejména situací, do které se dostali někteří ruští majitelé místních nemovitostí. Ti jsou dík zhoršené ekonomické situaci ve své vlasti, která se do jisté míry dotkla i jich, někdy nuceni byty v tomto lázeňském městě prodávat. A nezřídka jdou i tzv. pod cenu, jelikož peníze, které v minulosti zaplatili, byly často přemrštěné. Právě tento nečekaný převis volných bytů má za následek nejen pokles prodejních cen, ale částečně se promítá i do výše činží. Ty zde proto poslední dobou také trochu klesly, a to zhruba na úroveň okolo 155 Kč za metr čtvereční.

Jako majitele nemovitosti vás to však příliš zneklidňovat nemusí, jelikož za váš byt můžete klidně dostávat i částku o poznání vyšší. Jak toho docílit?

Průměrné činže ve vybraných krajských městech (06/2019)

MěstoNájem za m2
Praha350 Kč
Brno238 Kč
Zlín220 Kč
Plzeň203 Kč
Hradec Králové198 Kč
Ostrava180 Kč
Karlovy Vary155 Kč
Ústí nad Labem143 Kč

Bez kvalitní prezentace vyšší činži nečekejte!

Chcete-li bez zbytečných komplikací pronajímat byt, a platí to pochopitelně nejenom ve Varech, musíte dodržet několik zásadních pravidel. Krom precizně sepsané smlouvy, bez které se rozhodně neobejdete, je jednou z nejdůležitějších věcí zejména styl, jakým se vám podaří vaši nemovitost nabídnout. To, jak se vám její prezentace povede, může mít totiž celkem zásadní vliv i na výši činže, kterou bude váš nový nájemník ochoten platit. Není jistě třeba zdůrazňovat, že ačkoliv jsou Karlovy Vary zcela výjimečným městem s ojedinělou atmosférou, nemůžete ani zdaleka očekávat podobně vysoké nájemné, které inkasují například vlastníci realit v naší metropoli, kde je bytů všeho druhu stále citelný nedostatek.

Nicméně dosáhnout činže, která bude výrazně nad zdejším průměrem, není nijak nereálné. A spolehlivou cestou k úspěchu je již zmiňovaná bezchybná prezentace!

3 hlavní kroky, které vás přiblíží cíli

Chcete se pokusit vybírat o něco vyšší nájemné, než jaké je v dané lokalitě obvyklé u bytů podobné velikosti a kvality jako je ten váš? Pomohou vám v tom především tři následující kroky:

1. SESTAVTE „DOKONALÝ“ INZERÁT

– Detailní popis a kvalitní fotky jsou pro sestavení kvalitního inzerátu zcela nepostradatelné, tak na to myslete hned od začátku. A co nesmíte v žádném případě opomenout?

a) Dispozici a výměru bytu.

b) Uveďte, zda je součástí nemovitosti balkon, lodžie, terasa nebo sklep a to včetně rozměrů.

c) Nezapomeňte uvést patro, v němž se byt nalézá, stejně jako i celkový počet pater v budově a také to, zda je k dispozici výtah.

d) Uveďte, zda se jedná o panelák nebo cihlovou stavbu.

e) Pokud proběhla rekonstrukce, určitě vyzdvihněte její přínos.

f) Zmiňte i veškeré vybavení a to včetně takových věcí, jako je sprchový kout nebo vana v koupelně.

g) Podrobně popište i lokalitu, v níž se dům nachází a to včetně dopravní dostupnosti a občanské vybavenosti.

h) Nezapomeňte uvést fakt, zda požadovaná činže zahrnuje i poplatky za energie a podobně.

i) Samostatnou kapitolou jsou rovněž kvalitní fotografie. Pokud se vám nepovedou, nejenže nezískáte tolik, kolik byste si představovali, ale možná dokonce potenciálního nájemníka odradíte docela. Byt proto před focením dokonale ukliďte a odstraňte z něj předměty osobního charakteru. Snažte se, aby byly jednotlivé místnosti barevně sladěné a pusťte dovnitř dostatek denního světla. Mezi fotky nakonec zařaďte také plánek celého bytu, rozhodně to neuškodí.

2. INZERÁT VLOŽTE NA TY NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ REALITNÍ WEBY

– Když už jste si dali s přípravou inzerátu tolik práce, určitě chcete, aby ho vidělo co nejvíc možných zájemců. Musíte ho proto umístit hned na několik hojně navštěvovaných webů s realitní inzercí. Tím zvýšíte vaše šance na nalezení solventního nájemníka.

3. PŘI PROHLÍDCE SE SNAŽTE PŮSOBIT SOLIDNÍM DOJMEM

– Až budete jednotlivým zájemcům byt ukazovat, snažte se působit solidním dojmem. Vyzdvihněte veškeré přednosti nabízeného pronájmu, ale na druhou stranu zbytečně nezatajujte případné nedostatky. A přesto, že chcete dosáhnout vyššího nájemného, vaše požadavky takříkajíc „nepřepalte“. Lidé nucení platit činži už i tak vydávají za bydlení více než ti ostatní. Věřte, že férový přístup se vám nakonec většinou vyplatí.

S realitní kanceláří nebo bez ní?

Pokud jste se rozhodli pronajmout váš byt svépomocí, pak již zřejmě víte, jak zhruba postupovat, aby se vám podařilo dosáhnout kýženého efektu, kterým je pokud možno rychlé nalezení nějakého solventního zájemce. Nicméně je zde i druhá cesta a nutno podotknout, že nemusí být o nic horší. Můžete celý proces jednoduše svěřit do rukou realitních makléřů. V takovém případě, je však nutné pečlivě volit a také trvat na dodržení vámi stanovených podmínek. Doporučit lze i kombinaci obou těchto způsobů realizace celé věci. Faktem totiž je, že tato „zlatá střední cesta“ může mít své výhody. O papírování se postarají zkušení profesionálové, zatímco prezentaci si v maximální možné míře ohlídáte sami a to včetně osobního kontaktu s případnými zájemci.

Na všem se lze jistě s trochou dobré vůle dohodnout, nemyslíte? Budete se tedy o pronájem vašeho bytu pokoušet na vlastní pěst nebo raději přizvete na pomoc odborníky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *