Tipy pro bezstarostnou podzimní dovolenou

Podzim je tu, v celé své kráse, se svými lezavými rány, upršenými dny a chladnými večery. Není se tak čemu divit, pokud jste se rozhodli před Vánoci ještě odjet na dovolenou. I kdyby to mělo být jen kousek na jih, kde rtuť na teploměru stále vystoupá nad 20 stupňů a kde slunce svítí déle než hodinu denně. Před nadcházející sezonou je totiž třeba načerpat energii. Avšak člověk míní, covid mění.

A to i letos, kdy už je pandemie v Čechách i ve světě více pod kontrolou. Některé země ovšem nadále mění jistá opatření, a ta vám mohou s celou dovolenou zamíchat. Nehledě na to, že pokud před cestou přijdete klidně i jen k nachlazení, může se stát, že se Vám plány zkomplikují. Na letištích například přibyly termokamery, které měří cestujícím teplotu. Avšak štěstí přeje připraveným a není od věci počítat s možnými problémy. Co můžete udělat pro to, aby vaše dovolená byla opravdu bezstarostná?

Flexibilní letenky

Ještě před pandemií prakticky neexistovala šance bezplatně změnit letenky a někdy tato možnost navíc nepřipadala v úvahu vůbec. Letecké společnosti avšak musely přijít s řešením, které by cestujícím umožňovalo být více flexibilní. Vznikly proto tzv. flexibilní letenky, které nyní najdete u drtivé většiny letů. Jsou sice o něco málo dražší, díky nim ale můžete změnit termín, pokud zrovna nemůžete odletět, a to zdarma. Alespoň tedy ve většině případech, obvykle však doplatíte rozdíl mezi cenou původní a nové letenky. Při rezervování letu proto pečlivě čtěte podmínky jednotlivých letenek a vezměte v potaz i to, jak dlouho před letem je kupujete. Na poslední chvíli se dost možná nemůže moc věcí stát, jestli je ale pořizujete například tři týdny a déle dopředu, flexibilní letenka je pravděpodobně bezpečnější variantou.

Bezplatné storno ubytování

I ubytovací zařízení mají často dvě cenové hladiny. Jedna je levnější, zato nevratná. V rezervačních systémech se označuje jako non-refundable reservation a znamená, že po zaplacení už nemáte moc možností získat peníze zpět. Některé hotely mají v těchto podmínkách výjimky, ale i tak je lepší variantou raději zvolit ubytování o něco dražší, u kterého své peníze můžete dostat zpět.

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění je nezbytnou součástí cestovní dokumentace, ať už covid ve světě je nebo není. Mnozí ho ale nezřídka podceňují, a to většinou do té chvíli, než se jim v zahraničí přihodí nějaká nepříjemnost. Některé pojišťovny nyní nabízí připojištění na události související s koronavirem. Na co všechno se připojištění vztahuje, si určuje každá pojišťovna sama, tento parametr je ale dobré brát v potaz. Pokud totiž v zahraničí onemocníte a budete muset do karantény, z pojištění uhradíte jednak léčbu, testy či dokonce ubytování v době karantény. Srovnat jednotlivé podmínky můžete i na porovnávacím portálu Porovnej24.cz, kde během chvilky po zadání základních údajů vidíte vše podstatné včetně ceny, limitů a připojištění. Cestovní pojištění zde navíc ihned můžete i uzavřít a zaplatit. Cena pojištění vás přitom ve většině případů vyjde levněji než při sjednání na kamenných pobočkách.

Čtěte podmínky pro vstup

Podmínky pro vstup na dané území si každá země určuje podle vlastních postupů a zákonů a zatímco někde stačí vyplnit příjezdový formulář, někde potřebujete očkování nebo negativní PCR test. Důležité je vědět, jak starý test je akceptován, případně kolik času od očkování musí uběhnout. Někde také stačí potvrzení o tom, že jste již covid prodělali. Opatření v jednotlivých zemích i u nás najdete přehledně sepsaná na webových stránkách Covid Portál. Nezapomeňte se na něj proto podívat alespoň dva týdny před odjezdem a poté ještě jednou těsně před dovolenou, abyste se ujistili, že se nic podstatného nezměnilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *