Ušetřete si starosti s pronájmem bytu. Poradíme vám jak na to

Pronajímat můžete i bez starostí.
Pronajímat můžete i bez starostí.

Mnoho majitelů investičních bytů si z počátku myslí, že pronájem je hračka. Zkrátka najdou nájemníka a pak jen pravidelně kontrolují, zda chodí nájemné na účet. Jenže co když nájemník přestane platit, začne rušit sousedy nebo se nebude k vašemu majetku chovat ohleduplně?

Když se rozhodnete byt pronajímat na vlastní pěst

Největším lákadlem při pronajímání bytu na vlastní pěst je vidina peněz, o které se nemusíte s nikým dělit. Jenže zkusili jste si někdy spočítat, kolik času strávíte veškerou agendou, která se s pronájmem pojí? V tomto ohledu je důležité se zamyslet, zda vám za veškeré starosti celý nájem skutečně stojí a zda je pro vás skutečně výhodný.

Tvoříte inzerát

Pokud se rozhodnete pronajmout byt, musíte správně formulovat inzerát, kvalitně nemovitost nafotit a postarat se o samotné zveřejnění. Při sestavování inzerátu je přitom nezbytné znát pravidla jeho psaní.

Co uchazeče zajímá nejvíce? A co se píše až na konec? Terno mezi stovkami dalších nabídek určitě neuděláte s rozmazanými fotografiemi bytu, který jste fotili za šera. Všechny náležitosti inzerátu nemovitostí znají odborníci ze Stálého nájmu.

Stanovujete výši nájemného

Cenu za pronájem si nemůžete vycucat z prstu. Je důležité najít správnou cenovou hladinu, díky které nebudete byt pronajímat pod cenou, ale také nebude suma zbytečně přepálená.

Výši nájemného ovlivňuje stav bytu, úložné prostory, lokalita, občanská vybavenost, zaměstnanost v kraji, ale také konkurenční nabídky. Je potřeba sledovat vývoj realitního trhu.

Hledáte nájemníka

Jakmile se vám začnou ozývat nájemci, je potřeba se s každým osobně sejít a poznat jej. Nejvhodnější kandidáty je potřeba si prověřit v nejrůznějších rejstřících dlužníků a neplatičů. Nechcete přece řešit problémy s neplatícím nájemníkem.

Zájemce je potřeba poznat osobně.
Zájemce je potřeba poznat osobně.

Řešíte papírování

Musíte správně formulovat nájemní smlouvu, dodatky ke smlouvě nebo předávací protokol. Správně napsané smlouvy jsou alfou a omegou bezproblémového pronajímání. Důležité je rozhodnutí, zda se vrhnout na přepis energií na nájemníka nebo energie vybírat formou zálohy. Na starost budete mít také výpověď z nájmu, která se řídí stanoveními Občanského zákoníku.

Kontrolujete stav bytu a zjišťujete jeho opravy

Při pronajímání na vlastní pěst máte na starosti stav bytu. Je potřeba jej chodit pravidelně kontrolovat, ideálně každé 3 měsíce. Jen tak nebudete nepříjemně překvapeni poškozeným bytem. Také musíte řešit nejrůznější opravy, které nájemník vyžaduje. Při ukončení nájmu navíc musíte byt připravit na příchod nového nájemníka. Takže opět opravy a úklid, který vás bude stát nemálo času i peněz.

Když si nechcete s pronajímáním lámat hlavu

Pokud nechcete do pronajímání bytu investovat svůj drahocenný čas, možná vás napadne o pomoc požádat realitní agenturu. Tímto způsobem se ovšem zbavíte jen části povinností. Agentura vám obvykle pouze vybere nájemníka. O zbytek se opět staráte vy.

Jestliže chcete skutečně pronajímat bez starostí, svěřte svůj byt do rukou správcovské společnosti Stálý nájem.

Jak funguje Stálý nájem

Stálý nájem je správcovská společnost, která se stará o pronajímání investičních bytů. Je pohodovým řešením pro ty, kteří s touto činností nemají zkušenosti, nechtějí se o byt a další povinnosti starat nebo bydlí daleko od svého volného bytu určeného k pronájmu. Stálý nájem se na realitním trhu již řadu let, takže ví, jak v tom chodit.

Svůj byt můžete pronajímat odkudkoliv.
Svůj byt můžete pronajímat odkudkoliv.

Jak správcovská společnost funguje? Stálý nájem se stane vašim ideálním nájemníkem. Pronajme si od vás byt, přepíše na sebe energie a bude vám pravidelně platit nájem. Do vašeho bytu následně najde podnájemníka podle vašich představ. Nájemné vám Stálý nájem garantuje i v případě, že je byt neobsazený nebo mu podnájemník nezaplatí.

Co všechno si vezme na starost?

  • Inzerci bytu – sepíše perfektní inzerát, nafotí dokonalé fotky, které předčí konkurenční nabídky, a inzeruje ho na nejnavštěvovanějších portálech.
  • Najde a prověří podnájemníka – každého zájemce o byt poctivě prověří a s nejlepšími kandidáty se sejde osobně. Vybraného podnájemníka prozkoumá ve všech důležitých registrech, čímž předchází problémům s dlužníky či neplatiči.
  • Připraví veškeré smlouvy – spolupráce s odborníky zajišťuje, že nájemní smlouva, dodatky, předávací protokoly, výpovědi i pojištění jsou sepsány podle aktuálních požadavků, které stanovuje zákon.
  • Péči o byt i podnájemníka – pravidelně chodí na kontroly bytu a o jeho stavu vás informuje. Postará se o drobnější i větší opravy, které provede až po dohodě s vámi. Je v neustálém kontaktu s podnájemníkem, se kterým řeší veškeré jeho požadavky. Po odchodu podnájemníka připraví byt na příchod nového.

Jaké nástrahy čekají na nezkušeného pronajímatele

Nezkušení pronajímatelé nejčastěji řeší tyto nepříjemné problémy:

  • Neplatiči – pokud si majitel bytu nájemníka dobře neprověří v nejrůznějších rejstřících neplatičů a dlužníků, může narazit na problém s neplatícím nájemníkem. Ostatně neplatič se může vyklubat i z člověka bez záznamu. Majitel bytu pak musí nájemné vymáhat cestou, kterou stanovuje zákon. V krajní situaci problém řeší soud. Ani výhra u soudu ovšem pronajímateli nezaručí, že dlužné nájemné dostane zpět.
  • Neobsazenost – pokud v bytě nebude měsíc a více nikdo bydlet, stává se nemovitost ztrátovou. Nepřináší vám zisk a vy musíte z vlastní kapsy platit náklady na energie.
  • Poškozený byt a opravy – nesolidní nájemník může byt bez souhlasu přetvořit k obrazu svému, v horším případě zdemolovat. Přestože vám může v této situaci pomoci dobré pojištění a předávací protokol, stejně budete muset investovat do spravení bytu svůj čas i finance.

Jak začít spolupráci se Stálým nájmem

Pokud chcete začít pronajímat bez starostí, stačí, když vyplníte formulář nebo zavoláte do Stálého nájmu. Poté se stačí dohodnout na termínu schůzky, který vám nejlépe vyhovuje. Ideální je se sejít v bytě určeném k pronajmutí.

Na schůzce představíte odborníkům ze Stálého nájmu své představy a očekávání a také se dozvíte, jak služba správcovské společnosti funguje. Na základě prohlídky bytu dostanete nabídku 3 varianty spolupráce, přičemž společně s odborníky vyberete nejlepší možnost, a doladí se změny, které budou odpovídat vašim požadavkům.

Po odsouhlasení se podepíše nájemní smlouva. Veškeré energie se přepíšou na správcovskou společnost a nastaví se trvalý příkaz k úhradě nájemného. Odteď se už o nic nestaráte a užíváte si garantovaný nájem.

Svěřte pronájem nemovitosti do rukou Stálého nájmu, který se o veškerou agendu postará za vás a k tomu platí pravidelně a včas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *