Velké riziko podnikání spočívá v platební morálce klientů. Jak to ošetřit?

Podnikání nabízí ohromnou výhodu v podobě svobody ohledně volby metod a způsobů dosažení zisku. Má to však i své nevýhody, jako jsou větší zodpovědnost a riziko neplacení faktur od klientů. Pokud si špatně nastavíte procesy, nebo vám nebude proplacena klíčová faktura, může být ohroženo celé vaše podnikání. Jak se tomu vyhnout?

Nezaplacené faktury jako noční můra podnikatelů

Firmy i jednotliví živnostníci vystavující faktury nejsou vázáni na příjem peněz pouze jednou za měsíc jako u klasického zaměstnání. Tento styl může mít své výhody, ale také nevýhody v případě, kdy jde o nezaplacené faktury. Doba splatnosti se neuvádí jen pro srandu a měla by být dodržována. Nejčastěji jde o měsíční lhůtu, po jejímž uplynutí je možné připočítávat úroky za zpoždění s platbou. Tento postup však musí být v souladu se zákonem a podmínky by měly být uvedeny ideálně přímo na faktuře.

Když tok peněz nefunguje správně

Základním bezpečnostním prvkem ve fungování každé firmy a osobního rozpočtu OSVČ je plánování toku peněz. Je vhodné mít základní přehled o průměrných měsíčních příjmech a výdajích. Zároveň se doporučuje udržovat určitou jistotu v podobě peněz připravených pro nečekané situace, jako jsou právě zpožděné platby za faktury. Špatně nastavený tok financí totiž patří mezi jednu z častých příčin krachu firem.

Pojištění faktur pro vaši bezpečnost

Pro větší pocit bezpečí a kontroly nad fakturami se doporučuje investovat do pojištění. Jde o ochranu v podobě pojištění faktur až do hodnoty 250 000 korun. Tuto službu nabízí firma PojištěnáFaktura.cz. Rozhodnout se můžete jen pro pojištění jedné faktury, na které vám opravdu záleží. Výhodou je, že všechno sjednáte online z pohodlí domova. Platební neschopnost klienta tak přestane být jednou z nočních můr ohledně hladkého fungování podnikání.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *