Vybíráme nová okna

Rozhodli jste se, že je načase pořídit si nová okna? Obvykle k tomuto rozhodnutí přistupujeme jednou za desítky let, a proto se můžete v nabídce ztrácet. Pojďme si přiblížit alespoň materiály rámu, ale i další parametry, které by se měly promítnout do vaší volby.

Výběr materiálu

Na výběr máte z různých materiálů. Rozšířenou klasikou jsou plastová okna. Mnohými je plast zatracovaný jako nekvalitní, ale nenechte se mýlit. Prošel svým vývojem, a když nesáhnete po nejlevnějším řešení, dostane se vám odpovídající kvality. Těšit se můžete i z dalších výhod – snadná údržba, mnoho dekorů a celkově variant, dobré tepelně-izolační vlastnosti, ochrana proti hluku atd.
Pokud upřednostňujete přírodní materiály, budou pro vás zřejmě jasnou volbou dřevěná okna. Vypadají pěkně, jsou kvalitní, dlouho vydrží a dřevo má další nesporné výhody. Mějte však na paměti, že mu budete muset věnovat zvýšenou péči (ochranné nátěry a další údržba) a je také dražší.

Ještě dražší jsou hliníková okna. Ovšem jinak rozhodně stojí za zvážení, především pokud máte moderní stavbu. Dodají jí na eleganci. Jsou velmi kvalitní, odolná a lehká. Mají dlouhou životnost.

Pro milovníky klasiky tu jsou špaletová okna. Může se stát, že nebudete mít možnost volby, protože památkáři rozhodnou za vás. Nemusíte zoufat. Moderní výrobky splní vaše nároky na pohodlné ovládání i tepelnou izolaci.

Na co se ještě při výběru zaměřit?

Krom materiálu je nutné zvážit ještě další kritéria. Zajímejte se o výrobce i dodavatele. Je vhodné volit služby s odbornou montáží. Budete mít jistotu, že je vše v pořádku. Ptejte se i na záruční dobu, případně další servis.

Promyslete rovněž samotnou konstrukci oken. Budou vám stačit dvojskla, nebo chcete raději trojskla? A co profily? I ty se liší výrobek od výrobku. Obvykle máte také na výběr z rozmanitých variant a jsou i další parametry, na něž je nutné se před finálním výběrem zaměřit. Proto celou problematiku dobře nastudujte, ať jste s konečným výběrem skutečně spokojeni.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *