Začněte šetřit energie – vyúčtování bude příjemnější

Líbilo by se vám, kdyby se vaše výdaje za energie zkrátily o polovinu? Předpokládáme, že by to vašemu rodinnému rozpočtu prospělo. Možná se dopouštíte zbytečných chyb, které vás ročně stojí spoustu peněz – budete-li dodržovat následující zásady a pravidla, ušetříte nemalou částku a kromě toho přispějete k tomu, aby byla vaše domácnost o něco ohleduplnější k životnímu prostředí (viz článek Jak šetřit vodu). Nemusíte se přitom nijak zvlášť omezovat…

Jak levněji topit, větrat a klimatizovat?

Rada odborníka nad zlato: plynaři upozorňují, že většina domácností topí mnohem více, než skutečně potřebují. Snížíte-li pokojovou teplotu o 1 °C, ušetříte cca 6 % nákladů. Ročně se jedná o tisíce korun!

Topenáři dodávají, že by radiátory a jiná topná tělesa neměla být zakryta nábytkem či závěsy. Teplo musí proudit do prostoru, jinak není vytápění efektivní.

Větrat byste měli krátce, ale o to intenzivněji. Máte-li nějaké finance bokem, zvažte pořízení rekuperační jednotky. Řízené větrání je velmi úsporné a zároveň příznivé pro zdraví – umožňuje nepřetržitou výměnu vzduchu za čerstvý.

Klimatizace je především v létě skvělým pomocníkem, ale oproti velkému stojanovému ventilátoru spotřebuje zhruba šestinásobek energie. Opravdu ji potřebujete?

Jak ušetřit za praní, sušení a koupání?

Nemalou částku můžete ušetřit také při sušení prádla. Sušička je sice praktická, ale výrazně levnější je sušení na čerstvém vzduchu. Působením sluníčka je prádlo vybělené a voňavé i bez chemických přípravků.

Přestanete-li prádlo vyvařovat a předpírat, ušetříte zhruba polovinu elektrické energie. Většina bakterií totiž nepřežije teplotu kolem 60 °C. Jestliže zrovna nepotřebujete vyprat mimořádně znečištěné prádlo, vystačíte si s režimem na 30 – 40 °C.

Instalatéři radí, aby lidé prali až tehdy, kdy se jim podaří pračku zcela zaplnit. Je to mnohem levnější než praní s poloprázdným bubnem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *