Žádáte o hypotéku? 6 pojmů, bez kterých se neobejdete

Chystáte se financovat vlastní bydlení pomocí hypotéky? Než do banky se žádostí o finance poběžíte, je dobré znát alespoň základní pojmy ze světa hypoték. Protože jak se říká, kdo je připraven, není zaskočen. Připravili jsme proto pro vás malý slovníček, který vás při žádosti o hypotéku nemine. Pojďme na to!

Bonita

Bonita klienta vyjadřuje jeho důvěryhodnost a schopnost splácet své závazky. Banka bonitu prověřuje na základě příjmů a výdajů daného žadatele. Díky tomu určí, zda bude schopen dostát svým závazkům.

DTI, DSTI, LTV

Opravdu jsme si nevymysleli jsme novou abecedu. Zkratky (DTI, DSTI A LTV) označují parametry, které jako žadatel musíte při žádosti o úvěr splnit. Banka díky nim posuzuje, zda jste vám požadovanou hypotéku uzná nebo ne, a je nutné všechny tyto tři podmínky splnit. Podívejme se na to, co znamenají:

Ukazatel LTV (loan to value) udává, kolik procent z ceny nemovitosti vám banka může maximálně poskytnout. Pro žadatele do 36 let je LTV 90 %, pro starší nad 36 let jen 80 %.

Ukazatel DTI (debt to income), další klíčový bod k získání hypotéky, určuje maximální výši dluhu, kterou se můžete zadlužit. Hlavní roli hraje roční příjem žadatele a stejně jako u LTV, liší se dle věku. Žadatelé mladší než 36 let můžou žádat maximálně o 9,5násobek ročních příjmů, ostatní jen 8,5.

Ukazatel DSTI (debt service to income) nastavuje v procentech maximální část měsíčního příjmu, kterou můžete vynaložit na splácení hypotéky. V případě žadatelů do 36 let můžete na měsíční splátku vynaložit maximálně 50 % čistého příjmu, v ostatních případech jen 45%.

Pokud si i přesto nejste jisti, jak parametry fungují, zda se do jejich limitu vlezete nebo jen chcete pomoct s výpočtem splátek právě vaší hypotéky, využít můžete kouzlo hypoteční kalkulačky.

Fixace úrokové míry

Fixací úrokové míry myslíme “zmrazení” na předem sjednanou dobu. V České republice se nejčastěji setkáte s fixací na 1, 3, 5, 7 nebo 10 let. Fixaci volte dle toho, jakou ekonomickou situaci očekáváte. Je doba vysokých úroků? Sjednávejte fixaci úroku na kratší dobu – situace se může během brzké doby zlepšit a při refinancování tak získáte výhodnější úrok. V opačné situaci, při nízkých úrokových sazbách fixujte na delší dobu. Ochráníte se tak před případným růstem úrokových sazeb.

RPSN

Úrok je důležitým faktorem pro výpočet výše hypotéky. Není ovšem jediný. Do hry totiž během žádosti vstupuje celá řada vedlejších poplatků. Takzvané RPSN udává procentuální vyjádření celkových nákladů. Počítá se tam tedy nejen úrok za poskytnutý úvěr, ale také náklady za zřízení úvěru, provize a další poplatky vztahující se k vaší hypotéce. Často se tak může stát, že i když úrok výhodnější u jedné banky, RPSN už nemusí. Je důležité ho tedy sledovat více, než úrok samotný.

Zdroj obrázku: tomertu / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *