Ztráta zavazadel může značně znepříjemnit cestování

Cestování letadlem je pro mnohé stresová záležitost i v případech, kdy vše běží jako hodinky. Dostavili jste se na letiště s dostatečným předstihem, odbavení i pasová kontrola proběhly bez nejmenších problémů a samotný let se dal označit za příjemný. To je ideální scénář. Co ale dělat a jakým způsobem se zachovat, dojde-li k potížím se zavazadly, konkrétně s jejich ztrátou?

Obsah článku

Nepanikařit a jednat

Znáte to. Už nějakou dobu čekáte u pojízdného pásu s cestovními kufry a ten váš je stále v nedohlednu. Nervozita pomalu stoupá a dosahuje vrcholu právě v okamžiku, kdy pás zeje prázdnotou, všichni spolucestující odchází a vy máte prázdné ruce. Ztratil se vám kufr. V první řadě je třeba se uklidnit a vzniklou nepříjemnost začít řešit. Vězte, že veškerou odpovědnost za ztrátu nebo poškození vašich zavazadel nese letecká společnost. Je tedy samozřejmé, že pracovníci letiště jsou na nenadálé situace tohoto typu připraveni. Vaše první kroky by měly v takovém případě zamířit do kanceláře zákaznického centra daného letiště. Jestliže z nějakého důvodu nejste schopni jednat ihned, můžete písemně požádat leteckou společnost o řešení ztráty i zpětně.

Protokol o ztrátě

O ztrátě vašeho zavazadla, ať už se jedná o cestovní kufr, cestovní tašku na kolečkách, případně o malou příruční kabelku, s vámi sepíší pracovníci letiště jakýsi protokol. Připravte se na to, že budou chtít znát vaše osobní údaje, jakými jsou jméno, adresa, telefon, e-mailová adresa. Dále datum a místo, kde ke ztrátě došlo, číslo letu a popis toho, co přesně se vám ztratilo. Pak nezbývá nic jiného než čekat a doufat v dobrý výsledek hledání.

Náhrada vzniklých nákladů

Pokud se nacházíte v zahraničí a nutně potřebujete některé věci, třeba hygienické potřeby a základní oblečení, kupte si je a posléze požádejte odpovědnou leteckou společnost o proplacení vzniklých nákladů na pořízení. Někdy se stane, že se přes veškerou snahu všech účastněných zavazadlo nenajde. I když je to hodně nepříjemné, letecká společnost je povinna vyplatit vám určitou kompenzaci, odškodnění. Výše je závislá na hodnotě ztraceného předmětu.

Zkuste možnost ztráty eliminovat

Mít řádně označený cestovní kufr visačkou je základ. Obsahuje vaše jméno, trvalou adresu a adresu pobytu v zahraničí. I tak se dá zjednodušit případné hledání ztraceného zavazadla, nebo ztrátě předejít úplně. A mít pojištěná zavazadla při cestování také není od věci.

 

5/5 - (10 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *