10 funkčních tipů jak ušetřit za topení

jak ušetřit za topení

Zajímalo by vás jak shodit svetr, teplé ponožky a tepláky při pobytu ve vlastním domově ? Topení – Jedná se o jeden z největších nákladů na energie v celé domácnosti. Na otázku jak ušetřit za topení, jsme vám přichystali odpověď ve formě těchto tipů, které vám pomohou omezit spotřebu tepla, ale tak aby vám nesnížili i požitek z tepla domova. Nejlepší na tom je to, že realizace těchto tipů vás nic nestojí.

Obsah článku

Jak ušetřit za topení ?

 

1. Dostaňte do bytu více tepla

V letních měsících si možná libujete v závěsech a dlouhých záclonách, která vám zakrávají okna, ale před tím než poprvé zatopíte, měli by jste toto vzít v úvahu. Pokud se vaše topení nachází za jakýmkoliv nýbytkem, nebo záclonou, jedná se o problém. Teplo, které z topení vychází si správně má hledat cestu dovnitř bytu, to se ale v tomto případě neděje jelikož primárně uniká skrz stěnu ven. Pokud zvážíte zkrácení záclon, může vám to pomoct také jako izolace před studených větrem z venku.

Pokud s nábytkem nemůžete nějak více polohovat, doporučujeme ho odsunout alespoň 10-15 cm od topného tělesa.

2. Zaizolujte topení

Pokud vás zajíma jak ušetřit za topení tak tento fígl vám pomůže odrážet teplo k vám zpět do domácnosti a výrazně vám s pomůže v úsporách.

3. Čistěte topení

Pokud je ve vašich radiátorech velké množství prachu, může to zabránit také šíření tepla do bytu.

4. Těšnění oken

Pokud je ve vašich oknech hodně místa na víc (spáry), může vám takto uniknout až 2 stupně tepla, které by normálně zůstalo uvnitř. Ve standartních bytech bývá 40 – 50 metrů spár, kterými uniká ročně teplo až za 3 000 Kč. Investovat do těsnění se v tomto případě velmi vyplatí a návratnost můžete čekat již po roce.

5. Odvzdušnění

Pokud se v topení nachází vzduch, nefungují tak radiátory dle jejich plného potenciálu a teplotu ve vašem bytě pak musíte dohnat vyšší spotřebou za energie. Můžete to zjistit tak, že část topení zůstane studenější než ta druhá.

6. V noci zadělejte žaluzie a stáhněte rolety

Ve dne je mějte roztáhnuté, tak aby slunce mohlo ohřívat vzduch u vás doma.

7. Větrejte krátce a rychle

[hana-code-insert name=’textova_prava‘ /]Větrejte rychle, krátce a úderně. Stačí větrat pouze pět až deset minut, cílem je pustit do místnosti čerstvý vdzuch, i když je chladný. Když zavřeme okna včas, nestihnou se ochladit stěny a tímpádem nebudeme potřebovat tolik tepla abychom se znovu dostali na naši otpimální teplotu.

8. Zavírejte dvěře do pokojů

Mějte zvláště místnosti, které jsou chaldnější a ty, které naopak jsou teplé a topíte v nich. Pokud cítíte, že pode dveřmi prochází chladný vzduch, utěsněte je. Může posloužit dočasně deka, nebo si sežeňte těsnění.

9. Výměna kotle

Pokud používáte plynový kotel a je starší více než patnác let, pak rozhodně uvažujte o jeho výměně. Nové kotle spotřebují průměrně o 30 % méně.

TIP: Pokud vás zajímá jak ušetřit za topení a na energiích podívejte se na www.nanoenergies.cz

10. Kontrolujte teplotu v místnosti

Ideální teplota je různá.

  • Obývák 20 °C
  • Koupelna 22 – 25 °C
  • Kuchyň 18 – 20 °C
  • Ložnice 18 – 19 °C
  • Chodba 15 – 17 °C
5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *