5 chytrých tipů, jak ušetřit peníze za plyn

Letošní zima bude tuhá a rady vrcholových politiků fungovat nebudou. Pokud vás děsí budoucí účty za energie, spíše než po dalším svetru sáhněte po úsporných opatřeních, která mají skutečně smysl. Prozradíme vám, jak výdaje za vytápění domu plynem osekat na minimum.

Obsah článku

1. Zvažte výměnu starého kotle

Co se týče spotřeby plynu, nejjednodušším způsobem, jak ji snížit, je přechod na moderní plynový kotel s vysokou účinností. Provozování nevýhodných kotlů bude navíc brzy zakázáno – a není proto od věci investovat již nyní a výrazně díky tomu snížit výdaje již během letošní topné sezóny.

2. Nepodceňujte revize plynu

Pokud je váš plynový kotel zánovní, neopomíjejte pravidelné kontroly a revize plynu. Budete mít jistotu, že zařízení funguje správně a vyhnete se případným škodám na majetku i zdraví. Kromě toho může být nesprávně fungující kotel příčinou zvýšené spotřeby plynu.

3. Přejděte na úsporný ohřev vody

Instalatéři Zlín z řemeslnického cechu Ekomplex zároveň doporučují sjednotit vytápění domu a vody prostřednictvím plynového kotle a nepřímo ohřívaného zásobníku na teplou vodu. Dané řešení je oproti použití staršího průtokového ohřívače levnější až o třetinu.

4. Naučte se chytře vařit

Čím méně energie spotřebujete, tím méně za ni zaplatíte. Vaření sice ukusuje jen menší část z celkové spotřeby, ovšem v době, kdy se hodí každá koruna, není zavedení některých úsporných opatření vůbec od věci.

Spotřebu plynu při vaření snížíte například tak, že vodu na kávu, čaj a polévku ohřejete v rychlovarné konvici. Při pečení pak můžete vypnout troubu v několikaminutovém předstihu a nechat pokrm dopéct zbytkovým teplem. A nezapomínejte na pokličky.

5. Nepřetápějte a dejte teplu volný průchod

Snad nejvýraznější úspory energie docílíte snížením teploty o několik stupňů, aby nedocházelo k přetápění. Zároveň si pohlídejte, aby šíření tepla nic nebránilo – bezprostředně před radiátory by se neměla nacházet žádná tělesa a ani by je neměly překrývat závěsy.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *