Kdy se platí CLO z Číny – Aliexpress CLO a DPH ?

14
1370
kdy se platí clo

Kdy se platí CLO a DPH z Číny ?

Plánujete udělat svůj první nákup na Aliexpress, ale nevíte kdy se platí CLO a DPH ? Tak to jste tady správně, připravili jsme pro vás v tomto článku vše co potřebujete vědět ohledně CLA a DPH při nákupu na Aliexpress.

Jak to tedy funguje ?

Aliexpress je jeden z největších internetových obchodů na světě. Dá se zde pořídit téměř cokoliv vás napadne za příznivé ceny. Aliexpress prodává výhradné zboží z Číny, proto můžete nakupovat za opravdu nízké ceny. Mnohdy při procházení nabídky zboží na Aliexpress narazíte na zboží, nad kterým zůstává rozum stát ( více v článku Příručka pro nakupování na Aliexpress ).

 • Pokud úhrnná hodnota zboží nepřesahuje 22 EUR je zbaveno povinnosti platit CLO a DPH. (úhrnná hodnota = hodnota zboží + doprava i pojištění)
 • Pokud hodnota zboží nepřesáhne 150 EUR a celková úhrnná hodnota je více jak 22 EUR, poté je stále bez povinnosti platit CLO, ale je zde nutné platit DPH.
 • Pokud je hodnota zboží vyšší než 150 EUR je nutné platit CLO i DPH.

Aliexpress CLO a DPH, aneb ukažme si to na příkladu :

Pokud stále nerozumíte zcela přesně tomu jak a kdy se platí CLO a DPH při nákupu z Číny, podívejte se na tento reálný příklad.

 1. Koupili jsme boty za cenu 132 EUR ( 3 566 Kč ) na Aliexpress
 2. Jako dopravce jsme zvolili Českou Poštu ( doprava byla u tohoto nákupu zdarma )
 3. Zde neplatíte CLO ale pouze DPH a poplatek 192 Kč při proclení, který se počítá do základu daně.

Kolik celkem zaplatíme ?

 • 123 EUR = 3 566 Kč
 • 3 566 + 192 (poplatek za proclení v základu daně) * 0,21 (DPH) = 789,18 + 192 = 981 Kč

Celkem zaplatíte cenu bot 3 566 Kč + DPH 981 Kč, tedy dohromady se jedná o částku 4 547 Kč.

AliExpress kompletní recenze

Jaká je výše CLA při nákupu z Číny ?

Výši CLA si můžete zjistit na stránkách České celní správy zde. Mnohdy se výše CLA pohybuje do 15 % hodnoty nakupovaného zboží.

Velký počet prodejců z Číny a z Aliexpress posílají zboží s označením „dar“, a hodnota je udána pod 22 EUR, tedy může se stát, že za balíček, který má vyšší hodnotu nezaplatíte další poplatky na víc. Ale musíte se připravit také na to, že balíček mohou zkontrolovat a budou chtít doložit hodnotu zboží + doklady. Většinou stačí doklad o zaplacení / faktura.

Ušetřete při nákupech na Aliexpress – Jak ?

Doporučujeme využít tento Cashback systém, kdy staří pouze skrz tuto stránku přejít na jakýkoliv e-shop. Například Aliexpress a díky tomu vám z každého nákupu, který provedete vrátí peníze na účet. Navíc dostanete 50 Kč bonus za registraci. Pokud chcete ušetřit toto je jasná volba.

[button-green url=“http://www.usetrito.cz/out/plnapenezenka-aliexpress“ target=“_blank“ position=“center“]Chci ušetřit při všech nákupech online a na Aliexpress[/button-green]

 

Jaké jsou další poplatky ?

Kromě toho jak platit CLO a daň z Číny se mohou objevit i následující poplatky. Proto pozorně čtěte jak se tomu vyhnout. Tento poplatek se nazývá poplatek celního deklaranství. Každá firma má tento poplatek různě vysoký.

DHL přepravní společnost

 • Poplatek ve výši 2 % z hodnoty CLA a daně. Minimálně 490 Kč a maximálně 2000 Kč.

[alert-warning]490 Kč poplatek je velice vysoký a tuto dopravní společnost rozhodně nedoporučujeme. Raději zvolte Českou Poštu.[/alert-warning]

UPS přepravní společnost

 • Zde za poplatek zaplatíte okolo 270 korun.

Česká pošta

 • U České pošty je poplatek ve výši 99 Kč.

[alert-success]Nejlepší možností je využít jako dopravce Českou poštu, ušetříte nejvíce z výše zmíněných.[/alert-success]

Veškeré záležitosti, které můžete řešit s celní správou se řeší prostřednictvím e-mailu, nebo se vám telefonicky ozvou. Doporučujeme uschovávat veškeré doklady.

AliExpress kompletní recenze

4.7/5 - (4 votes)

14 KOMENTÁŘE

 1. Tieto informacie su všade, nikde sa ale nemožem dočítat jako sa postupuje v pripadde, že ja dostanem dopravu zdarma ale predajca ju hradí!?

  Napr. Kupim si laser za 160 USD (bez cla) ale doprava stojí 50 USD (npar. cez FedEx). Ja sa ale s predajcom dohodnem a za tu dopravu platit nebudem (on to zaplatit musí). V takomto pripade čiastka prekročí hranicu 150 EUR. Aký je postup v takomto pripade? Započitavaju mi colnici tu dopravu alebo nie?

  Dakujem.

 2. Ten poplatek u České pošty není ale pravda, ve skutečnosti si za „Služby celní deklarace – odbavení JSD“ dne 12.12.2016 řekli 192 Kč. Dál mi napařili o 0,57 Kč vyšší kurz vůči US dolaru, i když jsem bankovním výpisem doložil skutečnou cenu i kurz. 🙁

 3. Také už se mi párkrát stalo, že mi zboží zastavili celníci. Mám dohodu s Českou poštou, která to vyřizuje, asi za 200 Kč každou zásilku. Přijde mi to jako zbytečnost, ale holt to tak je.

 4. Jinak třeba já osobně to vlastně ani nerozlišuju, jestli doplácím clo nebo DPH. Prostě se to někde zasekne a musím něco doplatit.
  Kamarád kupoval akční kameru, prošla v pohodě. Kupoval jsem ji já a musel jsem asi 700 Kč doplácet.
  Někdy se dá dohodnout s prodejcem, aby na balík napsal něco jiného, lehce upravil částku a projde to, ale oni ti celníci už mají dost zkušeností co kolik stojí.

  • Dobrý den, mohu se zeptat….pokud se Vám balík dostane do ruky, přijde později nějaká kontrola, která chce doložit, že jste zaplatil clo a DPH? Díky za odpověď.

 5. Za prvé clo jde do Bruselu a DPH do státní kasy. Za druhé: Doprava se k celní hodnotě připočítává pokud se jedná o expresního přepravce. U běžné pošty nikoliv (ani za cizí, ani za tuzemský úsek) – např. balík z USA odeslaný přes USPS (americká pošta) převezme v ČR naše Česká pošta, tj. dopravné ne nepřipočítává, ale nevyhnete se poplatku za vyclení (dnes 192Kč). Balík odeslaný UPS, DHL apod. by měl být navýšen o dopravné, ALE tyto firmy mají povolení „samovyclívání“, zejména v Německu, takže to už „nějak“ udělají, ale nečekejte, že budou kvůli vám porušovat předpisy. A za třetí: kolega co, si myslí, že balík zaslaný do Německa (nebo kamkoliv v EU) neprojde tamní celnicí to asi nemyslel vážně. Spekulovat s přeposlání zboží v režimu tranzitu jinam a tam to to řešit stoji jen další peníze a výhody žádná. P.S. jediná celní pošta je dnes v ČR v Praze na Ruzyni a balíčky tam jedou na pásu přes rentgen. Takže pokud vám něco projde občas bez DPH, není to pravidlo, ale spíš výjimka. (Taky bych rád nakupoval levněji, ale takhle to holt chodí.)

 6. Informace k výpočtu celního dluhu:

  Co se započítává do celní hodnoty, resp. do základu pro výpočet cla a DPH při propouštění zboží do režimu volného oběhu celním úřadem:

  Do celní hodnoty dováženého zboží, tedy do základu pro výpočet cla, se započítává:
  1. vlastní hodnota zboží
  2. poštovné

  Do základu pro vyměření cla, tzn. do celní hodnoty zboží se od 1. 5. 2016 zahrnuje poštovné a to v souvislosti s nabytím účinnosti PROVÁDĚCÍHO NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2015/2447 ze dne 24. listopadu 2015. Dle stanoviska GŘC (https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/483930/stanovisko-celni-spravy.docx/ ), musí být poštovné přičteno i v případě, kdy je poštovné zdarma (free shipping, free postage) a pokud není uvedena jeho výše, vypočítají se podle přepravních služeb používaných pro stejný druh přepravy.

  Do základu pro výpočet DPH se započítává:
  1. vlastní hodnota zboží
  2. poštovné
  3. clo, pokud je vyměřeno,
  4. vedlejší výdaje vzniklé do prvního místa určení v tuzemsku

  Mezi vedlejší výdaje dle zákona o DPH patří např. i poplatek za služby celní deklarace, který je stanoven ve výši 192 Kč (neobchodní zboží) dle platných poštovních podmínek – Ceníku základních poštovních služeb.

 7. Chci koupit v Číně hliníkový přístřešek pro auto. Celkován cena této zásilky včetně dopravy do Prahy byla čínským výrobcem spočítána na 2500,- dolarů. Hmotnost zásilky cca 330kg a délka 3m. Jak mám postupovat aby vše proběhlo správně a v souladu s platnými předpisy? Mám před objednáním někoho kontaktovat? Raději bych dopředu věděl kolik zaplatím z tohoto nákupu clo a DPH.
  Děkuji za odpověď.

 8. objednal jsem si telefon z Číny přes Aliexpress, poslali mi ho v balíku s deklarací, že to jsou Puzzle za 9,5 dolaru. Zastavila to celní deklarace a chtějí po mně 15% clo + 21%DPH z nákupní ceny 600 dolarů.
  Když jsem zásilku odmítl převzít, Aliexpress mi napsal, že musím zaplatit vše co po mně česká strana chce, přestože oni na balík napsali falešné údaje o zboží uvnitř. Co mám dělat ???

 9. Naštěstí i větší Čínští obchodníci (e-shopy) už vědí, jaká je to tady „banda“ a při domluvě vám zboží pošlou přes jiný stát.Při poslední objednávce sem viděl, jak zboží putuje do Německa, tam je procleno ( DPH a CLO patrně skončilo v Německé kase ) a pak bylo přeposláno do ČR. Většinou Číňani deklarují TAX free.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno