Aukce elektřiny

Aukce elektřiny probíhají v internetové aukční síni, což je speciální webová stránka. Zde jsou tzv. centrálním zadavatelem shromažďovány poptávky po nižších cenách elektřiny od jednotlivých klientů (domácností, firem, společenství vlastníků nemovitostí). Jakmile poptávka získá rozměr většího rozsahu (např. 100 jednotlivých domácností), zveřejní centrální zadavatel hromadnou poptávku v internetové aukci. Jednotliví dodavatelé elektřiny se na stránky připojují a jednotlivé poptávky si hodnotí. K dispozici mají ale pouze údaje o rozsahu poptávky, a poslední nejnižší nabídce. Údaje o ostatních připojených dodavatelích a jejich konkrétní cenové nabídky jim nejsou zpřístupněny. Aukce obvykle trvají 30 minut. Pokud některý z dodavatelů v posledních dvou minutách aukce svoji nabídku sníží, prodlužuje se čas zpravidla o dalších 5 minut. Oproti běžné aukci, kdy vyhrává nabídka nejvyšší, zde platí, že obchod získává dodavatel s nejnižší cenovou nabídkou.

Hromadné aukce na levnější dodavatele elektřiny či plynu jsou v českých obcích stále oblíbenější. Lidé díky nim mohou ušetřit, ale dopředu nevědí, co podepíší. Hrozí, že si firma vyjedná podmínky výhodné především pro sebe.

Kvalita dodavatele je takřka vždy posuzována jen dle nejnižší ceny. Spolehlivost dodavatele, jednání jeho zástupců, dostatečné personální a technické zázemí potřebné k zajištění všech činností ani další služby nejsou předmětem kritérií pro výhru e-aukce.

Pořadateli e-aukcí nejsou města, ani obce, takže v případě potíží u nich zájemce pomoc nenajde. To však platí i v případě pořadatelských společností, ty také neposkytují servis týkající se vítězného dodavatele. Dokonce deklarují, že nejsou zodpovědné za kvalitu servisu a úspěšnou změnu dodavatele, tedy že tato povinnost zůstává na vítězném dodavateli.

 

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *