Bankovní převod

Bankovní převod je způsob, jak lze přesunout určitou peněžní částku z jednoho bankovního účtu na druhý. Probíhá buď bezhotovostně mezi oběma účty, anebo složením částky v hotovosti u bankovní přepážky. Banka následně odešle peníze na účet příjemce. Osoba či instituce, která platbu odesílá, se označuje jako příkazce a platba je vedena jako odchozí. Na druhé straně je příjemce, pro něhož je tato platba platbou příchozí.

V současnosti probíhají bankovní převody nejčastěji elektronicky prostřednictvím internetového bankovnictví. Tento způsob je nejrychlejší a nejpohodlnější.

Kromě převodů v tuzemsku, lze uskutečnit i bankovní převod do zahraničí. Ten však bývá více zpoplatněn oproti převodu domácímu. Pokud je převod prováděn v rámci jedné banky, obvykle za něj není účtován žádný poplatek. Mezibankovní převody už ale většinou bývají zpoplatněny. Jsou však levnější než převody do zahraničí.

Elektronický (internetový) bankovní převod

Elektronický bankovní převod je do e-shopu obchodníka začleněn formou tzv. platebního tlačítka. To funguje jako vstup do aplikace, která je obvykle součástí proprietárního elektronického bankovnictví banky plátce. Zde se plátce již identifikuje a autentizuje stejnými metodami jako ve svém mateřském elektronickém bankovnictví (elektronický certifikát s PIN kódem, elektronický klíč pomocí SMS apod.). Toto řešení zároveň přenáší do platební aplikace limitované informace o obchodníkovi, respektive o nakupovaném zboží. Všechny údaje potřebné k provedení platby jsou již předvyplněny a plátce pouze provede jejich konfirmaci. Doporučené použití – korunové úhrady u domácích e-shopů.

Paypal

Je v oblasti internetových plateb dnes již světovým standardem. Umožňuje platícímu realizovat platby buď přímo z účtu Paypal, nebo prostřednictvím účtu Paypal přes platební kartu s ním spojenou. Z pohledu plátce v České republice je však problémem nižší podpora tohoto nástroje ze strany lokálních obchodníků (poplatky obchodníka za realizovanou transakci podobně jako u karet) i neochota bank umožnit propojení účtu Paypal s běžným bankovním účtem (obavy z kanibalismu stávajících karetních produktů). Doporučené použití – zahraniční úhrady.

Proces převodu

  • První fází převodu je jeho zadání příkazcem včetně všech identifikačních údajů, tak aby banka příkazce mohla převod zahájit.
  • Banka příkazce následně odesílá zprávu bance příjemce šifrovanou pomocí daného systému – například SWIFT, nebo Fedwire. Výsledkem je převod peněz dle daných instrukcí zadaných příkazcem.
  • Zpráva obsahuje také údaje o zúčtování. Skutečný převod peněz totiž není okamžitý, může trvat hodiny i dny, podle stanoveného data splatnosti.
  • Všechny zúčastněné banky musí mezi sebou navzájem mít reciproční účet, nebo musí být částka odeslána do banky s takovým účtem – korespondenční banky – ku prospěchu klienta.

Jak to funguje v Česku

  • Mezibankovní peněžní převody v českých korunách v rámci ČR realizuje Česká národní banka, která provozuje clearingové centrum.
  • Mezibankovní peněžní převody vyslané v cizí měně v rámci ČR realizuje banka stejně jako platbu do zahraničí.
  • Platby do zahraničí provádí banky prostřednictvím mezinárodních platebních systémů například systémem SWIFT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *