Bliká vaše úsporná žárovka i po zhasnutí? Zjistěte, proč se to děje

Vlastníte úsporné žárovky a občas pozorujete podivný jev v podobě krátkého dosvícení nebo poblikávání chvíli po zhasnutí? Nejde o nic výjimečného ani nebezpečného nebo závadného. V některých případech však může jít o ukazatel nevyhovující a staré elektroinstalace. Proč dochází k tomuto jevu, se dozvíte v článku.

Zhasnete a LED žárovka ještě chvíli svítí

Stává se to u úsporných LED žárovek, že po cvaknutí vypínačem ještě pár vteřin slaběji svítí. Celý tento efekt je způsoben elektrickou úsporností LED žárovek. Princip spočívá v krátkodobém hromadění elektrické energie pro její skutečně efektivní využití. Ke svícení LED diodě stačí relativně malé množství energie v porovnání s klasickou žárovkou, takže v praxi to znamená, že uložená zásobní elektřina ještě na chvíli poslouží pro svícení. Žárovka tam jakoby plynule přestane svítit. Na tomto jevu není vůbec nic divného a potvrzuje efektivitu této technologie.

Blikání a svícení po zmáčknutí vypínače

Jakmile se poblikávání a jemné svícení děje v blízké době kolem zhasnutí, nejde o nic divného. Ovšem v případě, kdy žárovka nečekaně bliká nebo se lehce rozsvěcuje i ve chvílích, kdy je dávno zhasnuto, nejde o jev natolik běžný. V tomto případě se totiž neprojevuje vnitřní schopnost žárovky akumulovat energii, ale jde o projevy indukce elektrického napětí. Když uniká napětí, které se v jednu chvíli nahromadí, může vzniknout dostatečná energie pro bliknutí žárovky.

Kdy jde o běžný jev a v jakém případě se jedná o varovný signál ohledně staré elektroinstalace?

V prvním zmíněném případě lehkého svícení či blikání těsně po zhasnutí jde o zcela běžný jev. V druhé uvedené situaci, kdy se žárovka sama rozsvěcuje, může jít o signál, že je potřeba renovovat starou elektroinstalaci. Nečekané uvolňování elektrické energie je totiž nejenom nežádoucí, ale může být i nebezpečné.

Kvalitní osvětlení má vliv i na zdraví a psychickou pohodu, a proto vybírejte úsporné žárovky pro komfort očí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *