Náklady na topení patří mezi jedny z největších měsíčních plateb. Moc na tom nepřidá fakt, že si lidé za teplo pravidelně každý rok několik stovek připlácejí, neboť cena za uhlí by měla zdražit až o 5 %. Dá se na vytápění vůbec ušetřit? Určitě ano, když budete efektivně rekonstruovat.
Obsah článku
Na co se zaměřit?
Co stojí za nejvyššími tepelnými ztrátami? Jednoznačně to jsou stará netěsnící okna a nezateplená fasáda. Pokud uvažujete nad jejich výměnou a zároveň zajištěním dostatečné tepelné izolace, můžete využít dotace na bydlení a rekonstrukci. Jedná se o program Nová zelená úsporám, díky němuž je možné žádat o dotace až do roku 2021. Ty využijete právě na snížení energetické náročnosti objektu, výstavbu nízkoenergetické nemovitosti, na pořízení termických a fotovoltaických systémů.
Kde si půjčit na rekonstrukci?
Půjčka na rekonstrukci patří k častým účelovým úvěrům. Úvěr bez zajištění do výše 800 000 Kč je možné využít jak na rekonstrukci, tak na pořízení nové nemovitosti. Jedná se o úvěr na bydlení bez ručitele a bez nutnosti zástavy. Výhodami tohoto rychloúvěru jsou zpracování žádosti zdarma, možnost rozložení splátek až na 15 let, garantovaná úroková sazba 4,99 % a daňová úspora ze zaplacených úroků.
Když potřebujete větší investici
Půjčka na bydlení převyšující 200 000 Kč bývá ve většině případů řešena hypoúvěrem. V jeho prospěch hovoří délka splácení až 30 let, garance maximální úrokové sazby po celou dobu splácení a stejně jako u rychloúvěru daňová úspora. U této formy úvěru je nutné počítat s faktem, že musíte mít dostatečný měsíční příjem a zároveň vám bude poskytnuta částka dosahující max. 80-90 % hodnoty nemovitosti. Orientačně si můžete díky online kalkulačce spočítat výši měsíční splátky a úrokové sazby. Následně lze rovnou požádat o kontaktování úvěrovým poradcem.