Inflace zdražuje povinné ručení. Kdo si připlatí nejvíce?

0
685

Vysoká míra inflace je jedním z nejdůležitějších ekonomických témat současnosti, sužuje nejen Českou republiku, ale i ostatní evropské země. Podle statistik je u nás inflace devátá nejvyšší v Evropě, na přelomu května a června dosáhla 16 %. Toto číslo navíc možná ještě poroste, růst by však už neměl být nijak závratný. Plošné zdražování neukrajuje jen z úspor, ovlivňuje i dluhy nebo třeba pojištění, konkrétně povinné ručení.

Což je ve své podstatě logické. Zvyšují se ceny náhradních dílů a služeb, opravy tak vyjdou dráž, než tomu bylo například před dvěma lety. Pojišťovny s tím musí počítat a průměrná cena pojištění roste úměrně s předpokládaným objemem škod. Dle indexů povinné ručení zdražuje zhruba o 70 korun měsíčně.

„Zdražení se dotkne všech, kteří uzavírají nové smlouvy o povinném ručení, a i těch, kteří povinné ručení jen prodlužují. Pojišťovny musí na vyšší ceny oprav reagovat. Jistou výhodu ovšem budou mít řidiči s dostatečným množství naježděným bonusů,“ říká Aleš Rothbarth z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Nejvíce zdražení pocítí řidiči v rizikových skupinách a také ti, kteří si v posledních letech povinné ručení navýšili kvůli nehodám z vlastního zavinění. „Malusy se na ceně povinného ručení podepisují už tak výraznou měrou a řidiči, kteří způsobili pojistnou událost musí počítat s tím, že se jich zdražení dotkne o něco více, než tomu tak bude u řidičů, kteří mají například největší možný naježděný bonus,“ dodává Rothbarth.

I kvůli zdražování se nyní ke slovu více dostávají internetové srovnávače pojištění, díky kterým mohou někteří řidiči ušetřit klidně i dva tisíce korun ročně. Tou největší výhodou srovnávačů je porovnání všech dostupných nabídek, které na trhu jsou. „V online porovnání vidím tu největší úsporu. Ať už časovou, nebo finanční. Na pár kliknutí se řidiči dozví o nabídkách, o kterých by jinak třeba ani nevěděli. Naši specialisté jsou pak mnohdy schopni nabídnout různé speciální slevové akce nebo neveřejné slevy pojišťoven. Kromě ceny jsou ovšem důležité jiné faktory, na to nelze zapomínat,“ vysvětluje Rothbarth.

Vzhledem k povaze výpočtů ceny povinného ručení si totiž pojišťovny často musí konkurovat jinak, například v rozsahu asistenčních služeb nebo ve větší flexibilitě, co se týče podmínek ukončení smlouvy. Častěji se nyní setkáváme s možností ukončit smlouvu kdykoli, není to ovšem pravidlo a vždy je potřeba ověřit smluvní podmínky.

Řidiči ale mohou ušetřit i díky různým připojištěním v ceně, nejčastěji se jedná například o připojištění předního skla. „Už kvůli těmto výhodám a bonusům je lepší hledat povinné ručení online. Srovnáním nabídek zájemce vidí vše přehledně a může se rozhodnout nejen na základě ceny, ale právě i na základě bonusů, které daná pojišťovna nabízí. Není výjimkou, že díky srovnání online řidič na povinném ručení ušetří oproti tomu, co platil doposud. A to i přesto, že povinné ručení teď plošně zdražuje,“ uzavírá Aleš Rothbarth za online srovnávač pojištění Klik.cz.

Rate this post

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno