Jak efektivně zacházet s energiemi?

Vysoké ceny energií děsí mnoho Evropanů a není vůbec divu. Elektřina i plyn dnes stojí mnohonásobně víc, než tomu bylo ještě loni. Ušetřit však lze i v současnosti, jen to chce se držet určitých efektivních opatření.

Nejsnadnější cesty k úsporám

Úspory energií lze dosáhnout, aniž by bylo potřeba zásadním způsobem zhoršit své vlastní životní podmínky. Možností, jak toho dosáhnout, je překvapivě více než dost.

Svícení

Na světle se dá ušetřit poměrně značné částky. Je ovšem potřeba svítit skutečně úspornými žárovkami, potažmo zářivkami. Mezi ty nejmenší žrouty elektrické energie patří bezpochyby LED žárovky, které jsou mnohem úspornější než klasické vláknové modely. Proto je ideální nainstalovat je všude, kde je jen možné.

Účet za elektřinu se dá navíc ještě vyšperkovat zhasínáním na místech, kde se žádní lidé aktuálně zrovna nenachází. Ne každý toto jednoduché pravidlo dodržuje.

Vaření

Vaření bývá energeticky hodně náročné. I v tomto případě je však možné spotřebu snížit, a sice používáním tlakových hrnců. V těch se jídlo uvaří opravdu bleskově. Navíc po natlakování je možné snížit výkon vařiče na minimum.

Kdo nemá doma tlakové hrnce, měl by alespoň používat pokličky na těch stávajících. I tímto způsobem se sníží doba vaření, což vede k úsporám.

Praní

Prát v pračce pokaždé jen pár svršků nemá v dnešní době žádnou logiku. Prostě se takové chování nevyplatí. Vždy je efektivnější pračku zcela zaplnit, což sníží nutnost ji používat příliš často. Rovněž toto chování se na spotřebě pozitivně projeví.

Inspirace

Možnostmi, jak efektivněji používat energie, se zabývají i mnohé velké společnosti, jmenovitě firma E.ON. Ta proto každoročně pořádá soutěž E.ON Energy Globe, ve které vybírá nejlepší amatérské projekty, jež mají přispět k energetické udržitelnosti a mohou sloužit rovněž jako inspirace pro ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *