Jak si vybrat tu nejvýhodnější půjčku pro vaše bydlení

bydlení

Přemýšlíte o koupi nemovitosti, ale nemáte aktuálně dostatek peněz? Nevadí. Nabízí se vám celá řada možností, jak lze vaše bydlení splácet. V následujících řádcích si představíme hlavní výhody a nevýhody půjček. Čtěte pozorně.

Nejhorší varianta – spotřebitelský úvěr

Specialisté se shodují – spotřebitelské úvěry se na bydlení nehodí. A důvod? Jedná se nejdražší finanční produkt s vysokou úrokovou sazbou. Ve finále můžete přeplatit až 60 %. Další nevýhodu představuje doba splatnosti. Ta je totiž omezená. To znamená jediné – měsíční splátky se vyšplhají pěkně vysoko.

Má spotřebitelský úvěr vůbec nějaké výhody? Má. Ve většině případů nepotřebujete ručitele a to až do částky půl milionu. Hodí se tedy například v případě, že potřebujete peníze pro vybavení bytu.

Střední cesta – Úvěr ze stavebního spoření

Pokud uvažujete nad úvěrem ze stavebního spoření, připravte se na to, že budete muset splňovat následující požadavky:

  • Musíte mít uzavřenou smlouvu o stavebním spoření. 
  • Nějakou dobu spořit. 
  • Docílit minimálně 35 % – 40 % cílové částky. 

Spotřebitelský úvěr má jednu nespornou výhodu – garantované úroky po celou dobu splácení. Jednoduše si tak nastavíte dlouhodobý finanční rozpočet a nepřekvapí vás nepříjemné navýšení úroků.

Nejoblíbenější variantou půjčky na bydlení je hypoteční úvěr

Nejžádanější půjčkou na bydlení je hypoteční úvěr. V současné době jsou velmi nízké úrokové sazby, kterých se vyplatí využít. Ale pozor. Nemusí to platit vždy. Banka vám výši úroku garantuje jen po určitou dobu, říká se tomu “fixační období”. To bývá většinou 1, 3, 5 nebo 10 let. Záleží na bance. Po této době vám banka předloží návrh s novými podmínkami. Často v něm naleznete větší úrok a je na vás, jak se s touto skutečností vypořádáte.

Pokud máte dostatek financí, tak můžete půjčku předčasně splatit bez navýšení. A v případě, že peníze nemáte, zbývá vám ještě jedna možnost – refinancovat hypotéku. To znamená, že ji převedete k jiné bance, která vám nabídne výhodnější podmínky.

Způsobů, jak financovat vaše nové bydlení je spousta. Záleží na vás, který z nich vám bude nejvíce vyhovovat. Ať se rozhodnete pro kterýkoliv z nich, platí pravidlo: Hodně se ptejte, zjistěte si všechny možné detaily a informace. Pátrejte a porovnávejte. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *