Jak vybrat notebook

Název notebook pochází původně z anglického označení pro poznámkový blok. V dnešní době jsme se totiž od onoho ručního psaní tužkou přesunuli k elektronickému zápisu, ukládání dat i k elektronické komunikaci. Někdy také tuto čarovnou skříňku, která se stává naším neodmyslitelným spojencem při každodenní činnosti, nazýváme také laptop. Název pochází z anglického na klíně, protože právě tento počítač takto používat lze velmi snadno. Pracovat s ním doslova na klíně a to kdekoliv, lze poměrně snadno. Jde vždy o označení pro přenosný počítač. Dnešní notebooky používáme na stejné úkoly, jako dnešní ještě více levné stolní počítače, které známe pod názvem desktopy.

Vybavení notebooků

Notebooky mají v sobě zabudované důležité komponenty, které nám hravě poskytují srovnatelné funkce, jako nám umožňují komponenty stolních počítačů. Je třeba si ale ujasnit, že komponenty notebooků a desktopů nejsou vzájemně zaměnitelné. V různých noteboocích jsou také různé komponenty a neliší se od sebe jen cenou a barvou, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale zejména svým vybavením. Každý notebook je pak jinak výkonný a dokáže zvládat jiné úkoly.

Druhy notebooků

Pokud se chcete vyznat alespoň v základním členění notebooků, je třeba si uvědomit, že například herní notebook určený na dnešní dost náročné počítačové hry musí mít velký výkon a určitě do něj budete muset více investovat. Pro ty, co se momentálně potýkají s finanční stránkou věci, mohou být výbornou volbou také repasované notebooky. Pokud často cestujete a přesto svůj pracovní nástroj potřebujete mít neustále sebou, určitě oceníte malé a skladné rozměry, které vám zaručí mini notebook. V poslední době jsou velmi oblíbení všechny interaktivní skříňky, ať už u mobilních telefonů, obrazovek či počítačů. Dotykový notebook je pak výbornou volbou pro milovníky interaktivních dotykových displejů.

Co se skrývá uvnitř notebooku

Každý notebook používá své vlastní typy vnitřních portů a vnější porty jsou zde stejné, jako je známe u stolních počítačů. Veškeré komponenty v noteboocích jsou přesně miniaturizované a optimalizované každému notebooku na míru. Jde o hledisko příkonu, fyzických rozměrů, ale i hmotnosti. Dnešní notebooky také používají k zobrazování všeho, co potřebujeme zobrazit i zabudovaný LCD displej. Jde o optickou mechaniku v podobě tenké slim DVD mechaniky. A jak jsme zmínili výše, notebook určený na současné počítačové hry si žádají i více komponentů ve vyšší kvalitě. Proto hledejte i akční levné herní notebooky, protože i takový nadupaný herní notebook levně pořídíte s trochou trpělivosti a štěstí.

Standardy notebooků

Dnešním standardem pro paměť RAM je zejména SO-DIMM modul, dále pak procesor ve verzi „mobile“ disponující optimalizovanou spotřebou a variabilní pracovní frekvencí, a v neposlední řadě i klávesnice, která je takzvaně nízkozdvihová. Dále se jako vstupní zařízení u dnešních notebooků většinou používá touchpad, bez kterého si to už asi ani neumíme představit. Pro mnoho lidí je ale ještě stále zcela neopomenutelná myš, se kterou se mnohem lépe a rychleji pracuje. K tomu je dobrou pomůckou také externí klávesnice, kterou jej můžete připojit přes USB port.

Cenově dostupné notebooky

Notebooku jsou pro nás v dnešní době zcela nepostradatelnými. Naštěstí se stále zpřístupňuje i jejich cena pro širokou veřejnost. Levné notebooky postačí všem běžným uživatelům, kteří je používají na ty běžné úkony, jako jsou kancelářské práce, posílání emailů, vytváření textových souborů a tabulek a prohlížení webových stránek. Můžete s nimi i hravě surfovat na sociálních sítích. Při troše hledání a štěstí se také dají mnohdy pořídit i v různých akcích a tak máte možnost koupit váš nový notebook levně. Ty nejlevnější notebooky hledejte také u nás. Víte, co je výborná věc? Jde o notebook s podsvícenou klávesnicí. Jakmile jej jednou budete mít, nikdy již nebudete chtít jiný.

Stolní počítač versus notebook

V současné době již není cenový rozdíl mezi stolním a přenosným počítačem tak markantní. Je to jedna z velkých výhod, která čím dál více nahrává právě notebookům. Můžete si jej prostě kamkoliv vzít sebou. Výrazně tak stoupá zájem právě o notebooky. Pokud máte rádi statistiky, v České republice se poprvé prodalo více notebooků než stolních počítačů již v roce 2007. Celosvětově k tomuto zlomu pak došlo pak ve třetím čtvrtletí roku 2008. I nadále ovšem v tomto směru platí, že u notebooků je stále vyšší cena za menší výpočetní výkon. Přesto jde o nepostradatelného pomocníka, který všude cestuje s vámi.

Co si pořídit k notebooku

Kromě již zmíněné myši a externí klávesnice není nic jednoduššího, než si u svého pracovního stolu k notebooku připojit pořádný monitor, u kterého se vám bude lépe pracovat. Protože mají dnešní notebooky pořádný výkon a rádi se přehřívají, bude se vám stoprocentně hodit také chladící podložka pod notebook. To je naprosto klíčová věc, která prodlouží jeho životnost. Pokud se vám bude váš notebook pořád přehřívat, není to nic příjemného. Budete se u něj taky docela potit, zvláště když jej budete mít na klíně. Chladící podložka pod notebook je nepostradatelná věc.

Obal na notebook

Pokud budete váš notebook často převážet do školy, do práce, na služební cestu, na chatu či chalupu, nebo bez něj nemůžete odjet ani na dovolenou, musíte mít bezpodmínečně obal na notebook, který jej ochrání nejen před poškrábáním, ale i před nárazem a dalším poškozením, které může být i nevratné. Na obchodní schůzky a na pracovní jednání vám také nesmí chybět taška na notebook, která v dnešní době nemusí být nijak rozměrná a může mít zároveň pěkný design. Taška na notebook může být v různých barvách i designech, může být dámská i pánská a najdete opravdu i luxusní kousky. Pro cestování se vám bude hodit také brašna na notebook, kam dáte i nabíječku, myš či externí klávesnici a spoustu dalších nutností, které potřebujete mít sebou.

Jak vybrat notebook

Jak vybrat notebook přemýšlí ti, co jej kupují poprvé, ale i ti, co takzvaně obnovují svůj vozový park. Notebooky nebo laptopy jsou dnes nejčastější podobou počítačů. Čím dál více běžných uživatelů upouští od desktopů, tedy stolních počítačů a požadují mít přístroj, který mohou velmi snadno přenášet kamkoliv je třeba. Bez notebooku a dnes již i všudypřítomného Wi-Fi připojení si dnešní život mnozí uživatelé ani nedokážou představit. Jde o pracující i studenty, pro které je notebook pro studenty již nepostradatelná pomůcka na základní škole.

Zajímavý trend

Velmi zajímavý je i fakt, že alespoň třetina všech domácností používá svůj notebook jako nepřenosný počítač. Notebook sice stojí stále na jednom místě, ale rodina jeho potenciál naplno vlastně ani nevyužívá. Přitom ještě stále stolní počítače vyjdou o něco levněji. Jde asi o onen pocit, co kdyby náhodou bylo třeba s ním někam jet. Pokud svůj počítač chcete alespoň občas někam přenášet nebo s ním prostě jen tak relaxovat na klíně na gauči, notebook je jasná volba.

Notebook do domácnosti pro domácí používání

Budete surfovat po internetu, sledovat zpravodajství, posílat e-maily, diskusní fóra, sjíždět facebook a jiné sociální sítě, koukat na filmy a hrát jednoduché hry? Pokud ano, nemusíte hned utrácet ty desítky tisíc za velmi drahý a skvěle vybavený herní notebook. Jestliže svůj počítač používáte na jednoduchou relaxaci a spíše zábavu, můžete se zcela bez obav řídit i jeho cenou. V současné době i ten nejlevnější notebook zvládne třeba i přehrát video, s přehledem zobrazit webový prohlížeč a rozhýbat ty jednodušší webové hry. Pokud z domácnosti s notebookem prostě nikam necestujeme, není třeba se ani zabývat jeho odolností ani vyšší hmotností přístroje. Naopak si můžeme dopřát větší displej, což může být třeba i úhlopříčka 17″ a takto si můžeme zpříjemnit relaxaci u počítače. Zmíněná úhlopříčka nám také udělá na notebooku místo pro velmi příjemnou a užitečnou numerickou klávesnici.

Notebook do školy, pro studium a školní projekty

Studentské notebooky jsou dnes nutností. Těžko dnes najdeme někoho, kdo nemá vlastní notebook pro studenty. Ceny přenosných počítačů naštěstí stále klesají, takže není žádný velký problém pořídit levný jednoduchý notebook nejen pro středoškoláka, ale i pro žáka základní školy. Studenti na svém notebooku většinou hledají na webových stránkách zdroje informací, píší různé projekty, referáty a seminární práce, ale samozřejmě se také budou zajímat i o vlastní zábavu. Snad žádný s dnešních mladých není bez účtu na některé ze sociálních sítí. Výkonnostně se notebook pro studenta nijak výrazně nemusí lišit od notebooku pro domácnost. Pár rozdílů zde ale přece jen najdeme. Studenti s notebookem neustále cestují, a proto je víc než žádoucí pořídit mnohem lehčí notebook, který se prostě nepronese. Zde postačí úhlopříčka 15″. Důraz dejte i designu, student na něm bude své práce prezentovat, proto musí být notebook pro studenty prostě hezký.

Herní notebook pro náročné hry a grafiku

Notebooky původně vznikly hlavně pro pracovní účely. Časy se ale mění. Pokud jste propadli kouzlu počítačových her, nebo třeba často pracujete s grafikou, onen základní notebook vám jistě stačit nebude. Notebooky určené pro studium a domácnost nejsou vybaveny samostatnou grafickou kartou a využívají pouze grafický čip v procesoru. Herní notebooky používají dedikovanou, nebo také diskrétní grafickou kartu. Ta má vlastní jádro i paměť. Tak je možné docílit správného výkonu. Moderní hry výkon extrémně vyžadují. Herní notebooky jsou sice o něco dražší než všechny základní modely, ale když nebudete investovat, moc si nezahrajete. Pokud si na herním notebooku pustíte moderní počítačovou hru, budete nadšeni. Herní notebooky se již dnes nenechají zahanbit ani designem. Hledejte stylové notebooky s podsvícenou klávesnicí a s netradiční konstrukcí i tvarem. V akcích se soustřeďte na levné herní notebooky.

Profesionální notebook určený pro každodenní práci

Pracovní prostředí je zcela jiná parketa. Pracovní notebook má často plnit úlohu přenosného pracovního nástroje a u profesních notebooků toto kritérium naštěstí ze světa ještě nezmizelo. V podnikové sféře jsou tyto profesionální notebooky v dnešní době velmi žádané. Obchodní zástupci a manažeři si profesionální notebook berou sebou na jednání a studenti vysokých škol s nimi zase často cestují na stáže. Plnohodnotný pracovní notebooku má slušný výpočetní výkon, poradí si s tabulkami i dalšími analytickými nástroji. Musí mít také kvalitní nejlépe kovovou konstrukci, která vašim datům poskytne opravdové bezpečí během cestování. Nechcete přece na služební cestě ztratit drahocenná data těsně před prezentací. Pro cestování jsou ideální notebooky do úhlopříčky 15″. Zjistěte si i kvalitu servisu, na které si seriózní výrobci opravdu zakládají.

Dotykové notebooky vhodné pro kreativní prezentace

V pracovním prostředí ale můžeme místo vysoce odolných notebooků najít i jiné vychytávky. Pokud často komunikujete s jinými lidmi, předvádíte jim často své prezentace, kalkulace, návrhy a výtvory, dělejte to prostě efektně. V tomto případě je pro vás ideální volbou notebook s dotykovým displejem. Všichni ti aktivní studenti, grafici, projektanti, fotografové či výtvarníci a další kreativní lidé často využívají svůj počítač k vlastní prezentaci, aby se prostě předvedli. Profesionální a speciální notebook určený k práci, ale i zábavě a hlavně k prezentování je notebook, který je spíše malý, lehký a také velmi kompaktní, aby se vám vešel do elegantní tašky či kabelky. Mnoho z těchto dotykových notebooků je vybaveno také plně otočným displejem, ze kterého rychlostí blesku uděláte i tablet, který snadno postavíte na stůl stejně jako kalendář. Prostě pokud víte, co má tato pomůcka umět, určitě už víte, jak vybrat notebook.

Notebooky podle značky

Tady jsme na tenkém ledě. Každý uživatel totiž preferuje jinou značku. Někdo nedá dopustit na tradiční a v celku luxusní značku Lenovo notebook, často používaný Asus notebook nebo tradiční HP notebook, jinému je zase úplně jedno, zda má doma MSI notebook, používá Acer notebook nebo si zakoupí DELL notebook. Jiná sorta uživatelů jsou ale milovníci nakousnutého jablka. Jde o prestiž a fantastický pocit při užívání. Onen proslulý APPLE notebook je prostě pro fajnšmekry a jeho cena vám při jeho užívání nebude připadat ani vysoká. On je totiž prostě zcela jedinečný a jiný. Co si ale vyberete, je jen na vás.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *