bilomodra-sales-green-button-refinancujte-s-kytkou-roboto-728x125.jpg

Jak vybrat spořící účet a na co si dát pozor

jak vybrat spořící účet

Zajímá vás jak vybrat spořící účet a na co si dát pozor ?

Spořící účet je obdoba běžného účtu, který slouží jako střednědobá rezerva a částečně i spoření díky vyšší úrokové sazbě než na běžném účtu. Jen pro porovnání, klasický běžný účet má úrokovou sazbu okolo 0,1  – 0,01 % a naproti tomu spořící účty mají až 1,5 % úrok ročně.

Co by měl každý správný spořící účet splňovat ?

Spořící účet by měl disponovat těmito základními body:

  • Peníze by měli být kdykoliv k dispozici (ne jako u stavebního spoření)
  • Zhodnocení by mělo být daleko vyšší než na běžném účtu
  • Státem chráněné vklady
  • Veškerá správa, založení i zrušení by mělo být zdarma
  • Správa účtu přes internetové bankovnictví

Jaké jsou výhody spořícího účtu ?

Pokud již víte jak vybrat spořící účet podívejme se na jeho výhody a nevýhody. Výhody spořícího účtu jsou v jeho rychlé likviditě a pojištění vkladů státem. Když to porovnáme se stavebním spořením, kde vaše vklady takzvaně uzamykáte na dobu až 6-ti let, tak zde nic neuzamykáte. Peníze jsou okamžitě likvidní (k dispozici) a můžete je kdykoliv vybrat.

Veškeré vklady na spořícím účtu jsou pojištěny státem a to až do výše 100 000 Euro, což jsou přibližně necelé 3 milióny korun. Pojištění vkladů zde funguje obdobně jako u účtu běžného. Navíc se spořícím účtem můžete často platit přes internet stejným způsobem jako u běžného účtu. Také dnes není vyjímkou když ke spořícímu účtu dostanete platební kartu, se kterou můžete provádět platby tak jak jste zvyklí u běžného účtu.

Dále by měl každý spořící účet mít možnost správy přes internetové bankovnictví a často mají i vlastní mobilní aplikace. Co se týče toho jak vybrat spořící účet, jsme si jistí, že se jedná o vše důležité co potřebujete vědět.

Suma sumárum :

  • Rychlé výběry
  • Pojištění vkladů
  • Vedení zdarma
  • Relativně pěkné zhodnocení volných financí

TIP: Podívejte se na článek – Spořící účet s nejvyšším úrokem pro rok 2016 

Jak spořící účet efektivně využít ?

Celkové spoření můžete využít tímto jednoduchým způsobem. Představte si že máte tři nádoby (krabice) kde si budete odkládat vaše peníze.

1. „krabice“ aneb krátkodobá rezerva = Běžný bankovní účet

Zde vám chodí výplata a měli by jste zde mít peníze, které potřebujete pro pravidelné platby a potřeby, tedy jídlo, doprava, benzín, nájemné, telefon, internet a něco navíc.

2. „krabice“ aneb střednědobá rezerva = Spořící účet

Zde si můžete posílat část vašich peněz z běžného účtu a tvořit si jakousi středně dobou rezervu, pro případ ,že se něco stane, odejde lednička, myčka, praske pneumatika, nebo čistě na zábavu či dovolenou. Berte to jako jakýsi finanční polštář a zhodnocení vašich volných peněz. Zde by mělo být cílem mít naspořeno alespoň 3 – 4 měsíční platy.

3. „krabice“ aneb dlouhodobá rezerva = Dlouhodobá investice / Stavební spoření

Zde se jedná o dlouhodobější spoření na 5 a více let. Může se jednat o stavební spoření, podílové fondy, dluhopisy, nemovitosti či jiné investice. Pro tyto dlouhodobé investice doporučujeme kontaktovat nějakého majetkového / finančního poradce, ale dejte pozor na velké komerční společnosti, či poradenské společnosti fungující na bázi MLM (pyramida). Nenechte se oklamat, jelikož tito poradci jsou z 99% prodejci finančních produktů.

Proto vyhledejte poradce, který nepracuje pro žádnou korporaci, pracuje nejlépe na sebe, může vám dokázat svou nezávislost například placeným poradenstvím a ne tím, že dostává zaplaceno provizně od finančních institucí. Od takového poradce vás sice rada bude něco stát, ale jak se říká, nejsme tak bohatí abychom si kupovali levné věci.

Jak vybrat spořící účet a na co si dát pozor
5 (100%) 1 hlas[ů]

Vaše komentáře:

Přidejte komentář