Likvidace společnosti není jednoduchá. Ideální je využít pomoc profesionálů

Mnozí podnikatelé preferují namísto provozování činnosti pod vlastním jménem některou z obchodních společností. Toto řešení má mnohé výhody; tou nejvýraznější je bezesporu fakt, že dotyčný neručí za závazky do plné výše svého osobního majetku. Nicméně provozování společnosti je po formální stránce náročnější a má mnohá specifika, která mohou v některých případech způsobit vlastníkům těžkou hlavu. Tak je tomu i při likvidaci společnosti.

Jak vyřešit likvidaci společnosti?

Když se majitelé společnosti rozhodnou nadále v činnosti nepokračovat, čeká je poměrně složitý proces. Tím je likvidace společnosti, která má zákonem přesně daná pravidla. Jejím cílem je výmaz z obchodního rejstříku, pro jeho úspěšně dosažení je vsak třeba vyřešit celou řadu záležitostí. Celý proces tak může zabrat dobu mezi šesti měsíci a dvěma lety. Ti, kdo nemají v problematice jasno, se s ním ale mnohdy potýkají i výrazně déle.

Co všechno likvidace společnosti obnáší?

V první řadě je nezbytné zajistit vypořádání veškerých dluhů a pohledávek společnosti. Vyžaduje se sestavení mimořádné účetní závěrky. Poté přichází na řadu zahajovací likvidační účetní rozvaha. Nutné je vyhotovit i soupis jmění společnosti. Účetnictví proto zabere dosti času. Zapomínat nelze ani na daňové přiznání. Likvidace společnosti obnáší komplikovanou agendu. Proto je nejlepším řešením svěřit ji opravdovým profesionálům v oboru.

Na koho se při řešení likvidace společnosti obrátit?

Daňoví a účetní poradci poskytují při likvidaci společnosti konzultace v oblasti daní a účetnictví. Provedou analýzu majetku a závazků společnosti, navrhnou efektivní řešení vypořádání závazků a pohledávek, připraví mimořádnou účetní závěrku a zpracují účetnictví i daňová přiznání v průběhu likvidace. Postarají se o vyjasnění majetkových poměrů firmy. A navíc pomohou i v případě restrukturalizace společnosti, problém pro ně nepředstavuje ani přeměna společností.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *