Na čem se dá ušetřit při plánování svatby?

Podle statistik vyplývá, že svatba pro 50 lidí vychází asi na 150 000 Kč. To je pro mladý pár poměrně vysoká částka. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak konečnou částku snížit. Už samotná svatební místa – zvolit můžete objekt, za který budete muset zaplatit nájem, abyste jej měli celý pro sebe, nebo se spokojit s pronájmem salonku, který může být zdarma.

Obsah článku

Vlastní nápoje

I když je to už spíše rarita, svatební katalog nabízí i místa, kam si můžete přinést vlastní víno či (například na Jižní Moravě) slivovici. Taková možnost vám může ušetřit celé tisíce! Bohužel je to možné většinou jen u méně známých prostor pro konání svatby. Chcete-li ale ušetřit, vyplatí se hledat. Obvykle budete ale muset zaplatit tzv. „kolkové“, tedy určitou částku za každé množství vlastního alkoholu (počítá se obvykle za litr). V některých případech se proto dovoz vlastního alkoholu vůbec nemusí vyplatit.

Šaty nevěsty

Poměrně velkou položkou v celkovém svatebním rozpočtu jsou také šaty nevěsty. Ve skutečnosti to tak ale nemusí být! Zatímco za půjčené šaty můžete utratit až 15 000 Kč, za ty z bazaru jen deset procent této částky. A přitom nemusí být rozdíl patrný! Pokud si kupujete šaty, které na sobě již nějaká nevěsta měla, zkontrolujte si zejména spodní část sukně – ta může být po celém dni ušpiněná, že si s tím ani čistírny nemusí poradit. Vyvarujte se nákupu šatů, které nebyly po svatbě vyčištěny.

Svépomocí

Čím více věcí si uděláte sami, tím více můžete ušetřit. Máte kamarádku kadeřnici? Můžete ji poprosit, ať vás učeše. Někdo z přátel může též pouštět hudbu, moderovat svatbu nebo pomoci zajistit odvoz. Vyrobit si můžete vlastní pozvánky nebo třeba vývazky, není to nic složitého a ušetřit se dá spousta peněz. Vyplatí se plánovat svatbu mimo sezónu (sezóna je od června do září). Ceny mohou být totiž výrazně nižší.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *