Peníze v roce 2021: Co zdražilo a co je levnější?

 

Ať už šetříte na rekonstrukci, novou kuchyň nebo na dovolenou, peníze navíc se vždycky hodí. V roce 2021 vám na účtu přistane větší částka díky daňovým změnám – z výplaty vám stát „ukrojí“ méně. Otázka je, jestli vám více zůstane i po zaplacení pravidelných výdajů a útraty za neřesti a radosti. Jaký se tedy očekává vývoj cen v roce 2021? Zatímco za cigarety si připlatíte, na pohonných hmotách nejspíš na začátku roku nějakou tu kačku ušetříte.

Doba rostoucích mezd prý podle odborníků skončila. Na výplatní pásce ale od ledna 2021 paradoxně i tak po výplatě najdeme více peněz – a to díky zrušení superhrubé mzdy. Nicméně jestli vám více peněz na běžném účtu zbude i na konci měsíce, to už záleží na tom, za co a kolik utrácíte.

Cena elektřiny zřejmě stoupne

Na jaře 2020 byla poptávka po elektřině nižší, a to z důvodu útlumu výroby v průmyslových podnicích a mírné zimě. Tahle situace se ale do cen elektřiny „propsala“ až nyní, kdy ceny za dodávky elektřiny začaly klesat. Velká radost však podle expertů není na místě: V průběhu tohoto roku se předpokládá opětovný nárůst poptávky po elektřině, a tím pádem i její zdražení.

Samozřejmě záleží na tom, jak na události na trhu s elektřinou zareaguje váš dodavatel a za jakou cenu koupí on elektřinu od distributora. Dění na trhu s elektřinou se ale vyplatí sledovat a aktivně si alespoň jednou do roka spočítat, kolik byste zaplatili jinde.

Se srovnáním cen vám pomůže cenový kalkulátor ERÚ (Energetický regulační úřad). Než se ale pustíte do bezhlavé změny dodavatele jen na základě ceny, pročtěte si kompletní nabídku a podmínky dodavatele, kterého jste si vybrali. Nízká cena může být „vyvážená“ naprosto minimálním servisem, absencí doplňkových služeb nebo nutností uvázat se dodavateli na delší časové období bez možnosti smlouvu předčasně vypovědět.

Popisek: Ceny pohonných hmot jsou na začátku roku 2021 poměrně příznivé. Podle odborníků ale bude hůř.

Bydlení? Tady to bude (další) raketový růst

Zatímco ještě loni na jaře byli realitní makléři v prognózách opatrní, na začátku roku 2021 se nebojí hovořit o dalším strmém růstu cen nemovitostí. Koronaviru navzdory. A to i přesto, že už teď jsou podle České národní banky ceny nemovitostí nadhodnocené o 17 až 25 %.

Zdá se, že tahle bublina v nejbližší době nepraskne. Naopak. Nafoukne se ještě víc. Přispějí k tomu i velmi nízké úrokové míry hypoték. Ty v roce 2021 možná mírně vzrostou, raketový vzestup se ale neočekává.

Zhoršení dostupnosti vlastního bydlení pak ovlivní i ceny dlouhodobého nájemního bydlení. Ty i nadále porostou – nejvíce v Praze a v krajských městech.

Nafta bude levnější. Ale na jak dlouho?

Na začátku loňského roku byla průměrná cena nafty i benzínu 32 Kč. Ke konci roku 2020 to pak bylo zhruba 27 Kč. Letos má být cena za pohonné hmoty ale ještě nižší. Ministerstvo financí se totiž rozhodlo, že podpoří dopravní sektor, a spotřební daň z motorové nafty se tak od 1. ledna 2021 snížila o jednu korunu na litr.

Tenhle „dáreček“ od státu se na čerpacích stanicích projevuje postupně – podle toho, jak jednotlivým rafinérským firmám docházejí zásoby „dražší“ nafty nakoupené ještě s vyšší daňovou sazbou na konci loňského roku. Odborníci nicméně odhadují, že klesající trend nebude mít příliš dlouhého trvání – a to kvůli celkově nižší těžbě ropy ve světě. Ta požene, i přes českou daňovou korekci, ceny zase vzhůru.

 

Popisek: Jestli utratíme v roce 2021 více peněz za nákupy potravin, se odvíjí mimo jiné od toho, jaká bude úroda.

Zvýšila se spotřební daň za tabák

Podle národního výzkumu Státního zdravotnického ústavu bylo roce 2019 v populaci nad 15 let v Česku celkem 24,9 % kuřáků. A pro tuhle čtvrtinu národa bohužel nemáme dobrou zprávu: Krabička cigaret je od 1. února 2021 kvůli vyšší spotřební dani za tabák opět dražší.

Zatímco v roce 1920 stála krabička průměrně 20 haléřů, v roce 1995 už 30 Kč a v roce 2019 dokonce 80 Kč, dnes už je to po zdražení průměrně 106 Kč za krabičku. A lépe v tomto směru určitě nebude – stát má v plánu tabák a tabákové výrobky prostřednictvím daní výrazně zdražovat i v příštích letech.

Pokud chcete s kouřením přestat, kromě zdraví by vás mohly motivovat právě i peníze. Ukládejte si ušetřené peníze na spořicí účet a našetřete si třeba na rodinnou dovolenou. Pokud vykouříte 1 krabičku denně, měsíčně vás tato závislost vyjde zhruba na 3 180 Kč a ročně potom na 38 160 Kč. A to už by byla pěkná dovolená, no ne?

Cena potravin se odvíjí od (ne)úrody

Budou dražší i potraviny? To je těžké odhadnout. Ceny ovoce, zeleniny a obilovin (respektive výrobků z nich) totiž vycházejí z toho, jak velká je (ne)úroda. Pokud počasí nepřeje, úroda je menší a ceny vyšší. Tento faktor se pak (jako jeden z mnoha) propisuje i do cen masných a mléčných výrobků – hospodářská zvířata je potřeba něčím krmit.

Loňské ceny negativně ovlivnila koronavirová situace a ztížený dovoz, letos už odborníci takové problémy neočekávají. Tak tedy věřme, že se to pozitivně promítne i do cen potravin. Mimochodem, ty jsou v Česku šesté nejnižší v rámci EU.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *